Snimio Ervin Pavleković
Povezani željom da pronađu rješenje za nerealna očekivanja svojih obitelji, Tea i Mirsad upustit će se u kompleksnu igru prilagodbe što će se u konačnici pokazati utegom u njihovoj vlastitoj intimi
povezane vijesti
U Art-kinu večeras je još jedan domaći film imao svoju premijeru; dokumentarni film “Snajka: Dnevnik očekivanja” Tee Vidović Dalipi, koji donosi autentičnu priču o hrvatsko-romskom paru i njihovoj svakodnevici, razapetoj između želje za mirnim životom i pritiska okoline. Riječka se premijera održala uz samu autoricu Teu Vidović Dalipi, po struci sociologinju i istraživačicu, koja ovime filmom debitira na domaćoj sceni, u svijetu filma.
Kako su mirazi koje su dobili ekonomski i kulturalno praktički nespojivi pa je pred njima nezahvalan izazov balansiranja vlastite obiteljske prtljage, prikvačene kao ostavština prošlih generacija na putu između Hrvatske i Kosova. Povezani željom da pronađu rješenje za nerealna očekivanja svojih obitelji, Tea i Mirsad upustit će se u kompleksnu igru prilagodbe što će se u konačnici pokazati utegom u njihovoj vlastitoj intimi, kaže službena najava filma.
„Ovaj izuzetno osoban film razotkriva niz obiteljskih rituala, tradicijskih stereotipa, pa i kulturnog rasizma, u kojima dvoje zaljubljenih pokušavaju pronaći pravu mjeru između zadovoljavanja slike koju o njima imaju njihovi roditelji i potrebe da zadrže svoje autentično ja i žive prema vlastitim vrijednostima“. Tea i Mirsad će roditeljima uporno pokušavati biti poslušna djeca, a svojoj kćerkici Fridi slobodoumni mama i tata što se čini kao nemoguć zadatak, svoj ljubavi unatoč.
Sam film nastajao je više od deset godina, a sniman je u Zagrebu i Zaprešiću te kosovskim gradovima Ferizaj i Lipljan. Svoju svjetsku premijeru imao je ovo ljeto na DokuFestu u Prizrenu, gdje je osvojio Nagradu publike, zatim međunarodnu premijeru na Sarajevo Film Festivalu u okviru programa “Dan ljudskih prava”, a hrvatsku paralelno na Liburnia Film Festivalu i Rab Film Festivalu krajem kolovoza.
Kako je i sama redateljica naglasila, sve je počelo u Restartovoj školi dokumentarnog filma u Zagrebu, nakon što joj je Oliver Sertić ponudio suradnju. Sam proces nastanka filma trajao je sedam do osam godina, a snimljeno je oko šezdeset sati materijala koji je potom montirala s Jelenom Maksimović. Što se tiče montaže, kaže, cijelo je vrijeme bila uz montažerku, što je i olakšalo proces, jer je kao autorica već znala što točno želi prikazati. A definitino je htjela prikazati očekivanja i hrvatske i romske obitelji, te u tome svemu dati i jednu vlastitu perspektivu.
Dan nakon riječke premijere, sutra 17. studenog u 18 sati, povodom Međunarodnog dana tolerancije na repertoaru je inkluzivna projekcija filma “Snajka: Dnevnik očekivanja”, prilagođena gluhim i nagluhim te slijepim i slabovidnim osobama, a projekcija se održava u sklopu inkluzivnog audiovizualnog programa udruge Filmaktiv s partnerima – Film svima.