Berlinski festival

Ovogodišnji Berlinale ima jak fokus na politički angažirane filmove. Najviše pažnje privlači Pennov dokumentarac

Stjepan Hundić

Reuters

Reuters

Vjerojatno najviše pozornosti privući će dokumentarac »Super moć« jer ga potpisuje slavni Sean Penn



BERLIN – Od samog početka Berlinale je – uz svoju primarnu misiju promoviranja autorskog i art-house filma, nezavisnih filmaša, novih filmskih trendova i manje poznatih svjetskih kinematografija – bio i politički profiliran festival što, s obzirom na poznatu nam prošlost njemačkog glavnog grada, i nije neobično.


Festivalska politika nije se mijenjala niti nakon pada Berlinskog zida, a aktualna geopolitička stvarnost (ponovo) podijeljenog svijeta dodatno jača političku etiketu Berlinalea. I dok njemačka vlada kao vojnu pomoć Ukrajincima obećava moćne Leoparde, tradicionalna značka Berlinalea na reverima izvršne direktorice Mariette Rissenbeek i umjetničkog direktora Carla Chatriana u plavo-žutoj kombinaciji simbolična je podrška i izraz solidarnosti organizatora s Ukrajincima u njihovoj borbi protiv ruske vojne čizme. Nastavlja se i embargo na prikazivanje ruskih filmova koji koriste državne fondove, a zabranjen je i dolazak novinarima, filmskim kompanijama i umjetnicima koji su povezani s ruskom vladom. Embargo se ove godine proširio i na iranske filmske predstavnike koji su povezani s nedemokratskim iranskim režimom.


Filmovi o ratu u Ukrajini


Za razliku od Cannesa i Venecije, s kojima tvori trolist najvažnijih svjetskih filmskih festivala, a koji vješto balansiraju između art-housea i autorskog filma i mainstreama, glamura i velikih zvijezda, Berlinale je i dalje dominantno art-house festival s jakim fokusom na politički angažirane filmove što je vidljivo i u ovogodišnjem programu. A kao još jedan dokaz o antiputinovskom stavu govori i bogat izbor filmova o ratu u Ukrajini. Vjerojatno najviše pozornosti privući će dokumentarac »Super moć« jer ga potpisuje slavni Sean Penn (u suradnji s Aaronom Kaufmannom) koji će svjetsku premijeru imati u programu Berlinale Special. Film se počeo snimati neposredno prije izbijanja sukoba pa se tako Penn našao u Kijevu usred početka invazije, i sadrži više intervjua s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.




Berlinale će u više programskih sekcija prikazati još tri ukrajinska dokumentarca: »Istočni front« u korežiji Vitalija Manskog i Jevhena Titarenka, »Nećemo nestati« Alise Kovalenko i »Željezni leptiri« Romana Liubyija. Vidjet ćemo i dokumentarac »U Ukrajini«, poljsko-njemačku koprodukciju u korežiji Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskog te dramu o odrastanju »Voliš li me?« koju potpisuje ukrajinska redateljica Tonia Nayabrova koja se zbiva godinu dana prije raspada SSSR-a i između redaka korespondira s današnjim događanjima u Ukrajini. Pored zabrane dolaska iranskim izaslanstvima i režimskim medijima Berlinale svoju podršku iranskoj opoziciji i demokratskim snagama pokazuje i uvrštavanjem nekoliko dokumentaraca o političkim previranjima u Iranu među kojima je indijski »I, prema sretnim ulicama« koji uključuje i intervjue s utamničenim Jafarom Panahom, najpoznatijim iranskim filmašem i otvorenim protivnikom režimske iranske vlade.


U borbi za Medvjede


Devetnaest filmova, od kojih šest potpisuju redateljice, a među kojima je čak pet naslova njemačkih redatelja, bori se za Zlatne i Srebrne medvjede: proslavljeni Christian Petzold (»Afire/Crveno nebo«, tragikomična drama o grupi prijatelja u kući u šumi koju je zahvatio požar); veteranka Margarethe von Trotta (»Ingeborg Bachmann – Put u pustinju«, drama smještena krajem 1950-ih o istoimenoj slavnoj austrijskoj pjesnikinji koja se uplela u burnu aferu sa švicarskim piscem Maxom Frischom); Christoph Hochhäusler (»Do kraja noći«, suvremeni film noir o policajcu koji se tijekom istrage o internetskoj prodaji droge zbliži s transrodnom ženom koja je povezana sa šefom narkobande); Emily Atef (»Jednog dana naučit ćemo jedno drugo sve«, drama o 19-godišnjakinji koja se zaljubljuje u dvostruko starijeg muškarca) i Angela Schanelec (»Glazba«, suvremena reinterpretacija mita o Edipu smještena u periodu između 1980-ih i današnjih dana). U konkurenciji su i dva animirana filma: kineski »Umjetnička škola 1994.« (priča o grupi studenata rastrzanih između tradicionalnih vrijednosti i suvremenog svijeta smještena u vrijeme otvaranja Kine prema svijetu) i japanski »Suzume« (priča o tinejdžerici koja putuje Japanom zatvarajući tajanstvena vrata kako bi spriječila katastrofe u režiji proslavljenog anime maestra Makotoa Shinkaija).


Na crvenom tepihu


Aziju predstavlja još jedan kineski film, drama »Kula bez sjene« o sredovječnom samohranom ocu i gastrokritičaru koji luta pekinškim restoranima tražeći novi smisao u svom životu.


U natjecateljskom programu tek su dvije američke produkcije: američko-britanski »Manodrome« južnoafričkog redatelja Johna Trengova, drama o neispunjenom i nesretnom muškarcu koji gubi dodir sa stvarnošću kad ga vrbuje misteriozni muški kult s Jessejem Eisenbergom i Adrienom Brodyjem u glavnim ulogama, i »Prošli životi« u režiji Celine Song, romantična drama o prijateljima iz djetinjstva koji se dvadeset godina nakon što je jedna obitelj emigrirala iz Južne Koreje okupljaju New Yorku. U glavnom se programu izdvajaju i biografska komedija kanadskog redatelja Matta Johnsona »BlackBerry« o spektakularnom uspjehu i meteorskom padu nekad najpoznatijeg brenda pametnih telefona; »Opstanak dobrote« proslavljenog nizozemsko-australskog redatelja Rolfa de Heera priča je Aboridžinki ostavljenoj u kavezu usred pustinje da umre i njezinom bijegu kroz divljinu do grada, a iz Australije nam dolazi i »pustinjski« noir »Limbo« u režiji Ivana Sene, još jedna »aboridžinska« priča o detektivu koji istražuje slučaj ubojstva starosjediteljke star dvadeset godina.


Sedamdeset i treće izdanje Berlinalea u četvrtak navečer otvara svjetska premijera romantične komedije »Ona je došla k meni« scenaristice i redateljice Rebecce Miller u kojoj naslovne uloge tumače Anne Hathaway, Peter Dinklage, Marisa Tomei, Joanna Kulig i Brian d’Arcy James. U filmu koji »miriši« na crowd pleaser – rijetkoj filmskoj pojavi na berlinskom festivalu – Dinklage tumači skladatelja s kreativnom blokadom kojemu supruga pomaže dovršiti veliku povratničku operu, a put prema tom cilju pretvara se u nešto posve neočekivano.


Od zvijezda i slavnih crvenim će tepihom prošetati Kristen Stewart koja predsjeda ovogodišnjim žirijem, Anne Hathaway, Peter Dinklage, John Malkovich, Sean Penn, Bono, Cate Blanchett, Helen Mirren, Willem Dafoe i Steven Spielberg koji će primiti počasnog Zlatnog medvjeda za životno djelo te će biti organizirana retrospektiva njegovih filmova.