Ilegalno gledanje

Najviše piratizirani filmovi u 2022. godini su uglavnom oni koji su i zaradili najviše na kino blagajnama

T.I.

Foto: Marvel/Columbia

Foto: Marvel/Columbia

Od deset napiratiziranijih filmova, čak sedamdeset posto ilegalne potražnje išlo je za naslovima koji se baziraju na stripovskim super-herojima iz Marvel i DC Comics svijeta



Daleko „najpiratiziraniji“ film u 2022. godini bio je „Spider-Man: No Way Home“ prema podacima engleske tvrtke Muso specijalizirane za istraživanje online piratstva.


Od deset istaknutih filmova, čak 22 posto piratske aktivnosti vezane za ilegalno skidanje odnosno gledanje filmova odnosi se na ovaj Marvelov film o super-herojima objavljen krajem 2021. godine. No, producenti i Marvel studio vjerojatno neće puno s tim podatkom razbijati glavu jer je film bio izuzetno profitabilan. Na oko 200 milijuna budžeta, što po holivudskim standardima više nije ekstremno puno, vratilo se gotovo 2 milijarde na kino blagajnama, pa je ovo najprofitabilnija ekranizacija Spider-Mana ikad, ali i šesti po redu film u povijesti po zaradi općenito.


Drugi film kojeg se širom svijeta besplatno i ilegalno dolazilo putem striminga, torrenta, web downloada i stream-ripping platformi, je „The Batman“ iz 2022., reboot franšize o popularnom stripovskom junaku. I ovaj film je zaradio novac na kino blagajnama, uloženih 180 se pretvorilo u 770 milijuna dolara.




Općenito, daleko najpopularniji filmovi među piratima, odnosno ljudima koji žele pogledati film što prije bez da plate ulaznicu ili preko online pretplata na nekoj od legalnih platformi, su oni iz Marvel i DC Comics svijeta super-heroja. Od deset napiratiziranijih, čak sedamdeset posto potražnje išlo je prema njima. Redom, osim dva navedena tu su Marvelovi „Doctor Strange in the Multiverse of Madness“,  Thor: Love and Thunder“,  „Eternals“ i DC Comicsov „Black Adam“. U sličnu ladicu mogli bi ugurati i fantastičnu avanturu „Uncharted“ snimljenu po video igrici. Listu zatvara Disneyev crtić „Encanto“. Ispada da je jedini klasični ili „normalni“ igrani film na listi „Top Gun: Maverick“, još jedan blockbuster s 1,5 milijardi legalne zarade na kino blagajnama.


Tvrtka Muso je praćenjem raznih piratskih platformi i aktivnosti na njima došla do zaključka da je samo u prošloj godini filmsko piratstvo poraslo za 38,6 posto u odnosu na pandemijsku 2021. godinu kad su kina širom svijeta bila uglavnom zatvorena ili radila smanjenim kapacitetom. No, nigdje se ne navode konkretne brojke koliko je to puta skinut ili ilegalno striman pojedini film s liste.


Razlozi za porast su raznoliki, a uključuju sve veću količinu sadržaja nakon pandemije, globalne inflacijske i ekonomske pritiske, odnosno besparicu i činjenicu da se sve više filmskih naslova ekskluzivno ili premijerno prikazuje na legalnim platformama poput Netflixa. Ovo posljednje znači da je doslovno dan nakon prikazivanja piratima na raspolaganju kopija visoke rezolucije dostupna za daljnju ilegalnu/besplatnu distribuciju, za razliku od filmova koji igraju dugo u kinima, pa se piratstvo svodi na tehnički slabe ilegalne snimke kamerama iz kino dvorana koje zadovoljavaju sve manje ilegalnih gledatelja.