Ususret Oscarima

Još je nekoliko dana do dodjele Oscara. Ova tri filma zasad su se istaknula kao glavni favoriti

T.I.

I prije održavanja, 94. izdanje Oscara već izaziva kontroverze. Naime, iz TV prijenosa je maknuto čak osam dodjela nagrada koje jesu manje atraktivne, ali se ne mogu proglasiti nevažnima ili drugorazrednima



Ovu nedjelju, tradicionalno u Dolby Teatru u Hollywoodu bit će održana 94. dodjela nagrada Oscar Akademije filmskih umjetnosti i znanosti i već izaziva kontroverze. Prije svega zbog pokušaja TV kuće ABC da ceremoniju skrati i učini zanimljivijom za gledatelje. Žrtva su, iako ne manje važne, ali svakako manje atraktivne kategorija nagrada. Ovaj put producenti su se namjerili da čak osam kategorija „izrežu“ iz direktnog TV prijenosa i da se njihove dodjele snime prije početka „glavne“ ceremonije.


Odluka je naišla na osudu filmskih profesionalaca, pa i onih najeminentnijih, od Jamesa Camerona do Stevena Spielberga koji smatraju da filmski montažeri, tvorci dokumentarnih i kratkih filmova, kompozitori filmske glazbe, tonski majstori, pa i frizeri i vizažisti, ne mogu odjednom postati na dodjeli Oscara svojevrsni građani drugog reda.


Osim ovog noviteta koji privlači dosta negativnog publiciteta, ima ih još, ali bez negativnog predznaka. Po prvi put u 11 godina ceremonija dodjele će imati više domaćina, i to redom žena, glumica/stand-up komičarki Reginu Hall, Amy Schumer i Wandu Sykes.




Od specifičnosti ovogodišnje dodjele najprestižnijih filmskih nagrada za izdvojiti je nekoliko situacija koje se rekordne, odnosno događaju se prvi put. Tako je Jane Campion sa svojim „The Power Of The Dog“ ili kako je to kod nas prevedeno “Šape pasje”, postala prva redateljica koja je za svoj film primila više od 10 nominacija (čak 12), i prva žena uopće koja je dva puta nominirana u kategoriji najboljeg redatelja/redateljice jer joj je to pošlo za rukom i s filmom „The Piano“ i sad već davne 1994. godine.


Nadalje, Steven Spielberg je s jedanaestom nominacijom za najboljeg redatelja (za svoju verziju mjuzikla „West Side Story“), postao rekorder svih vremena. U povijest će biti upisan i film „Drive My Car“ kao prvi japanski uradak nominiran u kategoriji za najbolji film.


Cate Blanchett nastupima u filmovima „Don’t Look Up“ i „Nightmare Alley“ ove godine postaje glumica koja je nastupala u najviše filmova nominiranih u kategoriji najboljeg filma u povijesti, čak 9, čime je pretekla Oliviju de Havilland kojoj je to u 75 godina dugoj karijeri uspjelo 8 puta.


Kenneth Branagh koji je snimio sjajni autobiografski „Belfast“, s nominacijama u kateegoriji najboljeg filma i originalnog scenarija postao je prvi filmaš u povijesti koji je za Oscara nominiran u sedam različitih kategorija u svojoj karijeri


Prije 11 godina uvedeno je novo pravilo Akademije da u kategoriji najboljeg filma može biti nominirano najviše 10 i najmanje pet filmova. Ove godine se išlo na maksimalni broj. Pitanje je samo, u zaista jakoj i šarolikoj konkurenciji tko će odnijeti glavnu nagradu. Ako se pita ugledni filmski magazin Variety, velikih sumnji za njih nema. Prema insajderskim pričama, dosadašnjim izborima raznih filmskih cehova i kritičarskih udruženja, postoje samo tri favorita za najbolji film u 2021. godini. To su spomenuti „The Power Of The Dog“ Jane Campion, također spomenuti „Belfast“ i „CODA“. Ako se zagleda malo dublje u prošlost nagrada, ovaj bi se popis komotno mogao skratiti i na dva naslova. Naime, „Belfast“ je unatoč svim vrlinama, gotovo klasična biografska priča o običnim ljudima u običnom gradu čiju svakodnevicu nagrizaju iracionalni međuetnički  sukobi.


S druge strane „CODA“ je priča o djevojci u obitelji gdje jedino ona nije gluha, dok je već razvikani „The Power Of The Dog“ slojevita drama u kojoj središnju ulogu igra lik koji se bori sa svojom seksualnošću… A, kao što smo svjedočili u prošlosti, ljudski hendikepi i gej kauboji uklopljeni u kvalitetne i pregnantne priče nisu otegotna već olakotna okolnost za stjecanje naklonosti članova Akademije.