Foto: HFPA/Michael Kovak
Dobitnicima je, dakako, intimno drago dobiti bilo kakvu nagradu za svoj rad, ali se iz shvatljivog oportunizma danas se nitko neće javno hvaliti diskreditiranim Zlatnim globusom kao nekim velikim dostignućem
povezane vijesti
Iako je i pandemija dala veliki doprinos, to nije glavni razlog zašto se Zlatni Globus, ako ne najvažnija, onda najglamuroznija filmska nagrada poslije Oscara, u 2022. sveo na skromnu objavu na društvenim mrežama. U eri inzistiranja na političkoj korektnosti i rasnoj jednakosti, u jeku MeToo pokreta koji je razotkrio tamnu „mačo“ stranu Hollywooda, organizacija iza Zlatnog globusa, nagrade koju „kontroliraju“ strani dopisnici, odnosno filmski kritičari u Hollywoodu, sve je više razotkrivana kao ekskluzivni klub bijelih muškaraca, bez ijednog crnog člana, što je bio glavni krimen.
Kako je vrijeme prolazilo tako je ispadalo sve više kostura iz ormara, otkriveno je da puno članova radi za opskurna europska glasila za koja jedva da je tko čuo, počelo se sumnjati da organizacija funkcionira kao kartel, s netransparentnim priljevom i trošenjem sredstava. Na kraju je došla i sumnja da je malo tijelo koje odlučuje o nagradama (samo 87 naspram preko 5000 članova AMPAS-a, Akademije filmskih umjetnosti i znanosti koji sudjeluju u izboru za nagrade Oscar), bilo podložno potplaćivanju, odnosno korupciji.
Na kraju je pandemija došla i kao dobar izgovor da se Zlatni Globus na neki način resetira, da se Udruženje stranih novinara u Hollywoodu (HFPA), reorganizira u skladu s društveno-političkim normama 21. stoljeća. U tom smislu, kao da je postojala namjera da se tradicija dodjele nagrada ne prekine, ali da prođe sa što manje medijske pozornosti. Moglo se bez problema organizirati virtualna dodjela nagrada iz studija, bez slavnih gostiju uživo, no HFPA povukla je neobični, ali dugoročno mudri potez. Donijeli su odluku da nagrade koja se ne tako davno uz veliku pompu i uz raskoš crvenih tepiha prenosila na nacionalnim televizijskim kanalima, budu objavljene u obliku priopćenja preko društvenih mreža.
Congratulations to all of those nominated and all the 79th #GoldenGlobe winners! ?
For a full list of our winners check out our website https://t.co/YNJdDhHQ7L pic.twitter.com/Wwoc0Rw4o1
— Golden Globe Awards (@goldenglobes) January 10, 2022
I uspjeli su da sve prođe u tišini, u skladu sa ukaljanom reputacijom i načinom objave, Zlatni globusi su u većini medija popraćeni malim naslovima, ili nisu uopće. Dobitnicima je, dakako, intimno drago dobiti bilo kakvu nagradu za svoj rad, ali se iz shvatljivog oportunizma danas se nitko neće javno hvaliti Zlatnim globusom kao nekim velikim dostignućem.
Udruženje stranih novinara u Hollywoodu već je provelo brze reforme u samoj organizaciji. Sad ima 105 članova, od kojih su 57 posto žene, 17 posto Azijati, 11 Latinoamerikanci i 6 posto Crnci. Više nije uvjet da žive u južnoj Kaliforniji odnosno u Hollywoodu da bi bili članovi. U tom smislu, paradoksalno, ovogodišnji Zlatni Globusi su sa stručnog stajališta možda najvjerodostojniji u dugom razdoblju, ali to je trenutno nebitno pod teškom sjenom diskreditirane organizacije.
Trebat će vjerojatno još nekoliko godina „čistilišta“ da dodjela Zlatnog globus ponovno postane veliki svjetski događaj na čijim će crvenim tepisima filmske zvijezde ponosno hodati. Nije tajna da su filmaši voljeli baš Zlatne globuse, jer dodjele nisu bile formalne kao Oscari, mnogi su isticali kako se se pretvarale u dobre tulume i pijanke. Uz to, same službene ceremonije, ono što je išlo van putem televizijskog prijenosa, bile su začinjene slobodnijim i „nekorektnijim“ humorom voditelja i gostiju negoli bi se to očekivalo na jednom gala mainstream događaju. Posebno se to odnosi na godine kad je domaćin bio britki britanski glumac Ricky Gervais.
I ovdje podsjećamo na jedan primjer urnebesnog humora, na uvodnu riječ Jima Carreya koji nikad nije krio koliko ga „žulja“ činjenica da nikad nije bio ni nominiran za Oscara za svoje „ozbiljne“ uloge poput „The Truman Show“, „Man On The Moon“ ili „Eternal Sunshine of the Spotless Mind“. Pet godina kasnije, njegov govor poprima drugi kontekst, čini se mnogo ironičniji negoli je bio 2016. kad je izgovoren i kad je Golden Globe bila prestižna filmska nagrada.