Bruno Anković / Foto Davor Kovačević
povezane vijesti
Film “Proslava” prikazuje događaje od prije sto godina, no u njemu se mogu prepoznati i sitne matrice za ekstremizam koje se pojavljuju i danas u Europi, rekao je Bruno Anković, redatelj tog filma prikazanog na Pulskom filmskom festivalu.
Uz ključne trenutke iz života glavnog junaka koji se kao dio poražene vojske krajem Drugog svjetskog rata ne smije vratiti u rodno selo u Lici film prikazuje okolnosti u kojima pojedinac lako može postati meta za ekstremističke ideje.
Nastao prema nagrađivanom romanu Damira Karakaša i scenariju Jelene Paljan redateljev dugometražni prvijenac imao je svjetsku premijeru u glavnoj konkurenciji Međunarodnog filmskog festivala u Karlovim Varima.
Anković kaže kako je nakon te premijere njegov film u svijetu doživljen kao poziv za buđenje. “Politike su ovdje toliko snažne da ih ne možemo izbjeći, a i danas određuju naše živote, no u filmu ih pokazujemo samo u tonu i šumu”, rekao je na konferenciji za novinare.
U Karakaševom romanu svidjela mu se analiza ovih prostora, patrijarhata i vječnog kruga iz kojega ne izlazimo. “Damirov predložak je sažeta, događajnošću škrta knjiga, pa smo tražili ključ njegove poetike i načine kako ostati u romanu, a ući u filmske medije”, objasnio je.
Karakaš je rekao da mu je, kao nekome tko dolazi iz malog sela kod Brinja, na projekciji u Areni bio poseban doživljaj čuti ličku čakavicu koja nestaje. “Svako selo ima svoje narječje. Lika je kompleksno područje gdje su 200 godina vladali Turci, a u romanu sam htio opisati tri generacije i dva rata”, dodao je.
U glavnoj ulozi je mladi glumac Bernard Tomić kojemu je, kaže, bio izazov savladati taj specifičan dijalekt, u čemu mu je pomogao boravak u Lici, tijekom kojega je posjetio na ručku i Karakaševe roditelje.
Zanimljivo mu je što svoj lik može promatrati i kao antagonistu, jer je bio u ustaškoj vojsci, ali je i žrtva, dok film, dodao je, govori i o vremenu danas kada ima puno lažnih vijesti i ako se ne zna svim tim informacijama baratati, lako se može biti izmanipuliran.
Direktor fotografije Aleksandar Pavlović objasnio je svoj koncept ‘kontroliranog dokumentarizma’ u snimanju filma. “Trudili smo se da se ne vidi utjecaj našeg angažmana na kreiranje slike i da surovost geografije i sirova priroda koje ima i u likovima bude registrirana”, rekao je.
Producentica filma Tina Tišljar iz Eclectice najavila je da će film sredinom studenog krenuti u kino distribuciju.
Ulogu glavnog lika Mije odigrala su, u različitim razdobljima njegova života, trojica glumaca – Bernard Tomić, Lars Štern i Jan Doležal. U ulozi oca je Krešimir Mikić, u ulozi Mijine žene Drenke Klara Fiolić.