
Foto: BOJAN KOŠTIĆ
S albuma "Apocalipstic" i "Kink" odabrao je sedam pjesama te ih obradio na drukčiji način, bez elektronike, loopova i studijskih trikova
povezane vijesti
Sirova električna svirka jedan je od mogućih prijevoda naziva albuma, ali i ideje Ivana Grobenskog koji je novi studijski rad zamislio tako da je s dosad objavljenih albuma »Apocalipstick« i ‘«Kink« odabrao sedam pjesama te ih obradio na drukčiji način, točnije, kako i sam kaže, bez elektronike, loopova i studijskih trikova.
Iako je svaka od sedam pjesama nastala i najprije snimljena na računalu, autor ih sada izvodi uživo, ogoljeno i sirovo, s bendom koji im je udahnuo novi karakter.
Foto: PRESS
Snimanje uživo
– To je na neki način moj povratak organskom zvuku, zato se album zove simbolično »Electraw«, objašnjava Grobenski.
– Snimali smo uživo, doslovno bez ikakvog naknadnog editinga. Uštekali smo se u struju i odsvirali kako bi to zvučalo na probi ili koncertu, bez ikakvih ustupaka.
Zanimljivo je da je moj zadnji album »Kink« nastao na računalu, a izvodimo ga isključivo bez računala. Svi aranžmani su nastali na koncertima i kroz međusobna druženja, a za taj fusion zvuk su najzaslužniji glazbenici iz benda: Marin Hraščanec na klavijaturama koji je ujedno tonski snimatelj i audio producent albuma, zatim Luka Osrečak na gitari i saksofonu, Lovro Kocijan koji svira bas i synth bas te Davorin Car na bubnjevima.
Za sve one koji nas još nisu uspjeli uhvatiti negdje na koncertu, sad mogu vidjeti i čuti kako zvučimo live, dodaje Grobenski.
Zahvaljujući ovim okvirima, pjesme ovog albuma zaista i jesu drukčije u odnosu na original, ali tekstovi ostaju isti i pokazuju već poznatu nepomirljivost Grobenskog s negativnostima suvremenog načina života, odnosno kroz tekst se uspješno, često i duhovito s primjesama ironije, govori o nekima od loših stvari koje obilježavaju život suvremenog čovjeka.
Tako je »Mental Heath Customer Support« odlična kritika konzumerskog načina života, »Gun«, »Evil Party« i »Colt« udaraju po onoj strani ljudskog kataktera okrenutoj nasilju i agresivnosti koja uvijek nađe motiva da se iskaže, »Human Spirit« je prikaz nerazumijevanja srži života (»Putuješ, a svijet ne vidiš«) što je, kaže i naslov pjesme, srž ljudskog karaktera.
Session u KugliAlbum »Electraw Session« snimljen je u kultnom koprivničkom klubu Kugla koji je godinama bio epicentar urbane glazbe. – Osim što smo htjeli Kugli ponovo udahnuti taj klupski duh, željeli smo snimati u prostoru koji ima zvučni karakter. Mislim da se to i čuje u snimkama. Taj session je mogao zvučati i drugačije, ali onda uopće ne bi bilo bitno gdje smo ga snimali, kaže Grobenski. Uz album je objavljen i video session koji donosi autentičnu atmosferu live izvedbe. Videosnimatelj Dinko Šimac, poznat po radu na mnogim vizualno upečatljivim glazbenim projektima, uhvatio je sirovu, nefiltriranu energiju benda, dajući publici osjećaj kao da su u samom klubu s glazbenicima. Kamerom su kroz one-take snimku zabilježeni trenuci spontanosti i improvizacije, a vizualni stil dodatno pojačava karakterističnu estetiku Grobenskog – iskrenu, pomalo mračnu, ali uvijek prožetu nepredvidljivošću i njegovom snažnom osobnošću. |
Eksperimentiranje
Sve to Grobenski i prateći mu bend odsvirali su koristeći u svakoj pjesmi spajanje različitih glazbenih izraza što samo po sebi vodi u eksperimentiranje, pa tako u tom alt i indie pristupu zvuku lako iščitavamo poigravanje funky, blues, jazz, rock i prog rock obrascima pri čemu se u nekim pjesmama (»Dynamite«, »Houdini«, »Colt«), nježniji zvukovi znaju sudarati s kaotičnim zvučnim dodacima što, ustvari, i služi temeljnoj ideji pristupa glazbi ovog autora koji svojim radom ne želi stvaranje ugode, već postavljanje temelja koji tjeraju na razmišljanje.
O autoruIvan Grobenski jedan je od najsvestranijih i najinovativnijih glazbenika regionalne scene. Njegova karijera proteže se od eksperimentalnog rocka s bendom Moskau, preko soloalbuma inspiriranih podravskom tradicijskom glazbom, do hvaljenih indie/blues/soul eksperimenata koji su mu donijeli pažnju i izvan Hrvatske. Albumom »Siromahi i Lazari« (2021.) modernizirao je zvuk podravske tradicijske glazbe, a »Apocalipstick« (2023.) je bio nominiran za novinarsku nagradu Rock&Off u kategorijama Album godine i Pjesma godine te za nagradu Porin u kategoriji Najboljeg albuma alternativne glazbe. Također je bio uvršten na IMPALA-in popis Youtube 100 Artists To Watch 2023. godine. Album »Kink« (2024.) donio je još veći iskorak kojim je Grobenski odvažno raskrstio s tradicijom i uplovio u hip-hop/rap/soul vode. Pjesma »Houdini« s tog albuma osvojila je nominaciju za najbolju alternativnu izvedbu na ovogodišnjoj nagradi Elector. |