Aktivnosti uključuju online radionice audiodigitalizacije kulturno-umjetničkih sadržaja i montaže radijskih emisija za djecu i mlade, uključujući djecu s poteškoćama u čitanju te slijepu i slabovidnu djecu, online radionice muzikoterapije za djecu i mlade s teškoćama u razvoju, online emitiranje emisija s interaktivnim audiovizualnim sadržajima iz područja kulture i umjetnosti
povezane vijesti
S razdobljem u trajanju od jedne godine prošloga je mjeseca započeo vrijedan projekt »Digitalne rožice« kojim se, kroz muzikoterapiju i razne online radionice, usmjereno djeluje na djecu i mlade općenito, kao i na one s poteškoćama u razvoju – na njihove socijalne, kreativne, motoričke vještine, kao i na njihov kognitivni i emocionalni razvoj.
»Digitalne rožice« europski je projekt koji u fokus postavlja opću populaciju djece i mladih te djecu i mlade s poteškoćama u razvoju. Udruga Ri Rock u suradnji s partnerskim udrugama RUKE i Muzikopter koje već dugi niz godina provode programske aktivnosti koje uključuju rad s djecom i mladima, nastoji se utjecati na niz pozitivnih promjena kod djece i mladih – na kulturnu i umjetničku edukaciju, razvoj samostalnosti, poboljšanje slike o sebi i socio-emocionalnog kontakta, izgradnju interpersonalnih odnosa te osobni rast i razvoj kroz oslobađanje kreativnosti i individualnosti kod djece i mladih.
Znatne promjene
Kako je voditeljica projekta Katerina Jovanović istaknula, uslijed novonastale situacije s pandemijom COVID-19 dogodile su se znatne promjene u obliku prestanka ili reorganizacije nekih svakidašnjih aktivnosti, što se odrazilo na opću populaciju, a najviše na djecu i mlade.
– Prvo možemo govoriti o izdvajanju, odnosno segregaciji iz kulturnog i društvenog života zajednice, zatim nedostupnosti interaktivnih online programa neformalnih kulturnih i umjetničkih aktivnosti, kao i nedostupnosti online programa muzikoterapije koji bi kreativnim nekonvencionalnim pristupom omogućili glazbenu edukaciju i rehabilitaciju djece s teškoćama u razvoju, »gušenje« važnih kreativnih, umjetničkih i socijalnih potencijala u smislu ograničavanja ekspresije vlastitih misli i afiniteta, zbog čega djeca i mladi, naročito oni s teškoćama u razvoju posustaju u razvitku svojih potencijala, doživljavaju osjećaje poput anksioznosti, brige, tjeskobe i straha.
Dakle, škole su se u vrlo kratkom roku reorganizirale i omogućile pohađanje nastave putem digitalnih, no djeca i mladi su izgubili svakodnevnu naviku, strukturu nastave uživo te poticaj koji je takva nastava, a time i školsko okruženje donosilo, pojasnila je Jovanović.
Nužna intervencija
Upravo takva, novonastala situacija koja ima negativne posljedice na djecu i mlade potaknula je na nužnu intervenciju udruge Ri Rock i projektnih partnera da kroz sustav podrške djeci i mladima ponude načine za izražavanje osjećaja, želja i potreba kroz online kreativne, zabavne i stvaralačke aktivnosti. Svrha projekta »Digitalne rožice«, kako je pojasnila voditeljica Jovanović, jest provedbom participativnih online kulturnih i umjetničkih aktivnosti razviti kreativne i socijalne vještine, doprinijeti socijalnom uključivanju te poboljšati pristup kulturnim i umjetničkim sadržajima djeci i mladima na području Primorsko-goranske županije.
Aktivnosti projekta podrazumijevaju online radionice audiodigitalizacije kulturno-umjetničkih sadržaja te montaže radijskih emisija za djecu i mlade koje će svojim angažmanom ponuditi prilagođene i aktualne sadržaje svojim vršnjacima, uključujući djecu s poteškoćama u čitanju te slijepu i slabovidnu djecu, zatim online radionice muzikoterapije za djecu i mlade s teškoćama u razvoju.
Usto aktivnosti uključuju online emitiranje emisija s interaktivnim audiovizualnim sadržajima iz područja kulture i umjetnosti u suradnji s osnovnim školama.
Ciljevi projekta
Ističući cilj ovog projekta i njegove očekivane rezultate voditeljica projekta rekla je kako se sudjelovanjem u aktivnostima audiodigitalizacije djeca i mladi promiču u aktivne stvaratelje, kritičare i komentatore, a potiče se i njihov razvoj vještina čitanja s razumijevanjem te razvoj samopouzdanja i pozitivnih osjećaja vezanih za čitanje.
– Kroz projekt će se razvijati novi oblici interdisciplinarnih medijskih sadržaja kojima će se istraživati mogućnosti kreativnije i zabavnije upotrebe tradicionalnih medija, uz ponudu sigurnog sadržaja i povećavanja konzumacije kulturnih i umjetničkih sadržaja među djecom i mladima, čime se ujedno i stvara dostupnija i uključivija kultura, zaključila je Jovanović.
Projektne aktivnosti, tj. radionice započinju u rujnu ove godine, a radi se o muzikoterapiji, programu audiodigitalizacije te radionicama dikcije i dramatizacije. Sve aktivnosti započinju otprilike u isto vrijeme, u rujnu ove godine kad je i početak školske godine, a trajat će sve do kraja samog projekta, odnosno do 1. travnja 2022. godine. Trenutačno su u izradi članci i ilustracije za časopis Brickzine, a u tijeku je i priprema radionica.
Jednogodišnji projekt
Partneri na projektu »Digitalne rožice« jesu Udruga za razvoj umjetnosti, kulture i edukacije (Vijeće mladih Benčić), Udruga za muzikoterapiju i edukacijsko-rehabilitacijskih centar Muzikopter i Gradska knjižnica Rijeka, a voditeljica projekta je Katerina Jovanović.
Razdoblje provedbe projekta je godinu dana, počevši od 1. travnja 2021. godine kad je projekt započeo.
Ukupna vrijednost ovog projekta je 458.380 tisuća kuna, od čega je 85 posto sufinancirano iz proračuna Europske unije, odnosno Europskog socijalnog fonda, dok je 15 posto sredstava osigurano iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
PARTNERIUz udrugu Ri Rock projektni partneri jesu: Udruga za razvoj umjetnosti, kulture i edukacije (Vijeće mladih Benčić), Udruga za muzikoterapiju i edukacijsko-rehabilitacijski rad Muzikopter, Gradska knjižnica Rijeka |