brojne reference

Bubimir Bubimir! Evo svih načina na koje dugo očekivani nastavak odaje počast originalu

M. Č.

REUTERS

REUTERS

Kao i u 'Beetlejuiceu' iz 1988., opsjednuti glazbeni brojevi i mrtvi likovi bit će uključeni u novi nastavak

Bubimir Bubimir — oprezno, ne izgovaraj njegovo ime tri puta! Dugo očekivani nastavak redatelja Tima Burtona na njegovu horor komediju zagrobnom životu i njegovom najluđem demonu napokon je stigao, a sadrži i mnogo referenci na film iz 1988. koji je sve započeo.


Svoje likove iz Bubimira u nastavku ponovno pojavljuju Michael Keaton u naslovnoj ulozi, Winona Ryder kao “čudna i neobična” Lydia Deetz i Catherine O’Hara kao njezina umjetnička maćeha Delia. Jenna Ortega pridružuje se glumačkoj ekipi kao Lydijina kći, Astrid, a također glume i Justin Theroux, Monica Bellucci, Danny DeVito i Willem Dafoe.


U nastavku pročitajte na koje sve načine Bubimir Bubimir odaje počast originalu.





Uvodna sekvenca 


Bubimir je odveo publiku u grad Winter River u predgrađu Connecticuta i njegove šarmantne natkrivene mostove. I originalni film i nastavak imaju sekvencu uvodne špice postavljenu na glazbu skladatelja Dannyja Elfmana koja nas uvodi u grad — samo da bi se otkrilo da je to mini model verzije grada na tavanu kuće obitelji Deetz.


Delijine opasne skulpture


O’Harin lik uletio je u Bubimira s fantastičnom garderobom, gađenjem prema prirodi i nekoliko apstraktnih metalnih skulptura — koje su kasnije oživjele zahvaljujući Betelgeuseovoj demonskoj magiji. Iako nisu toliko opasna u nastavku, ta se umjetnička djela pojavljuju u Astridinom internatu, gdje je jasno da njezina sada slavna baka ima utjecaja kao imenjakinja tog umjetničkog centra. 


“Day-O”


O’Hara je prošlog ožujka potvrdio da će se “Day-O (The Banana Boat Song)” Harryja Belafontea ponovno koristiti u nastavku, nakon nezaboravnog glazbenog trenutka u originalu u kojem su Delia i njezini gosti na večeri svirali uz melodije putem sablasne opsjednutosti.



Nedugo nakon toga, obožavatelji su vidjeli kako je Burton ponovno uhvatio magiju te pjesme. Kao što je najava nastavka otkrila, dječji zbor pjeva klasik Belafontea na sporiji, žalosniji način na sprovodu Charlesa Deetza (u originalu ga igra Jeffrey Jones).


Nedavno preminuli (i njihova čekaonica)


Mašta Burtona i njegovih produkcijskih timova divlja u kinematografskom svemiru Bubimira, odvijajući se u birokratskom zagrobnom životu u kojem nedavno umrli čekaju svoju administrativnu sudbinu. Likovi i lutke koji nose znakove svoje smrti vide se sa skupljenim glavama, bolesne boje ili plavi od gušenja ili drugih bolesti, pa čak i prepolovljeni s različitim dijelovima tijela koji rade odvojeno. Burton u nastavku ide još dalje: jedan lik je ubijen u podvodnom mađioničarskom triku koji je pošao po zlu, dok drugome, kojeg su pojele pirane, riba još uvijek grize meso.


Pješčani crvi


Prostor između zagrobnog života i razine smrtnika u Bubimiru pustinja je nadahnuta znanstvenom fantastikom naseljena opakim pješčanim glistama.


U novom filmu, Lydia i njezina kći Astrid ulaze u taj prostor nalik na snove, i ponovno susrećemo crve u ključnom trenutku. Bilo je puno pijeska i puno vjetra, rekao je Ryder za Entertainment Weekly u kolovozu.


Jane Butterfield


Mala Jane, predstavljena u Bubimiru kao kći ambiciozne agentice za nekretnine Jane Butterfield (Annie McEnroe), sada je sasvim odrasla. Budući da je Amy Nuttall preuzela mjesto mlade Rachel Mittelman, jasno je da je prodaja domova – koje mogu, ali i ne moraju biti uklete – obiteljsko nasljeđe.


Lydijina crvena vjenčanica 


Bubimir Bubimir čuva svoju najveću vizualnu referencu za vrhunac priče. Lydijina naborana crvena vjenčanica iz originala ponovno se pojavljuje na njoj u nastavku, dok je ponovno prisiljena udati se za Keatonovog podlog demona. P


Haljina, od Oscarom nagrađene kostimografkinje i stalne Burtonove suradnice Colleen Atwood, dovoljno je ikonična da opravda očigledan hommage Ortege na crvenom tepihu na 81. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji , gdje je nastavak imao svjetsku premijeru 28. kolovoza.





Glazbeni brojevi s opsjednutom koreografijom


S prenamjenom “Day-O”, publika se možda pita stvara li Bubimir Bubimir glazbenu točku u kojoj opsjednuti likovi pjevaju i plešu. Prekrasna i apsurdna pjesma “MacArthur Park” Jimmyja Webba savršeno se uklapa, s Lydijom, Astrid, Delijom i ostalima koji pjevaju melodiju pod Betelgeuseovom kontrolom na njegovom vjenčanju.