Foto: Vedran Karuza
Na panelu je bilo govora o današnjem medijskom prostoru i njegovim izazovima, ali i promjenama na bolje
povezane vijesti
Na intrigantnom panelu međunarodne konferencije pod nazivom ChalLEANge, televizijske ličnosti Antonija Blaće, Nikolina Pišek te filmski redatelj Dalibor Matanić dotaknuli su se često neizrečenih tema u današnjem medijskom prostoru, također podijelivši i osobne perspektive iz svojih života i karijera, kako prenosi Gloria.
Nikolina Pišek, televizijska voditeljica, istaknula je da neki mediji iskorištavaju teške trenutke života pojedinaca u svrhu ostvarivanja profita: ,,Hrvatski mediji puno bolje tretiraju ekstremne životne situacije. Ne eksponiraju nas na način koji je potencijalno štetan. Mediji u situacijama koje su za neku osobu rubne ili kritične vole izvlačiti ono što je njima bitno za čitanost i klikove”, izjavila je Pišek na Panelu, te dodala komentar o neravnopravnosti muškaraca i žena: ,,Kad muškarac postane udovac, svi ga žale, treba mu što prije pomoći, pronaći mu dobru ženu da mu pomaže. No, kad žena postane udovica, bez obzira u kojem vremenu živimo, ona na određenoj razini osjeća krivnju zašto je ona uopće živa. Nikome ne pada napamet da se zapita kako je vama zapravo. Niti se itko trudi pružiti vam pomoć“, rekla je.
Antonija Blaće komentirala je kako smatra da ne postoje tabu teme u medijima: ,,Danas ne postoje tabu teme. Neke se samo sporo i teško spuštaju u realnost. Ja sam blagoslovljena što radim posao koji se smatra ženskim“, rekla je, dodavši da je svjedočila situacijama gdje bi se žene više kritiziralo ako su imale tremu: ,,Druga moja prednost je ta što su me uvijek malo svi podcjenjivali kao konkurenciju pa sam gotovo neokrznuto prošla svoju karijeru. Ali da je bilo svakakvih situacija jest. Primjećivala sam situacije u kojima se muški nespremni kolega bolje tretira nego kolegica koja možda ima tremu. Ja sam uvijek bila 100% spremna, nikad nisam zakasnila na probu, dolazila sam prva odlazila zadnja”, ispričala je.
Filmski je redatelj Dalibor Matanić naglasio da se još uvijek suočavamo s izazovima u postizanju ravnopravnosti spolova. U njegovim filmovima, žene često imaju snažne i ključne uloge, ali je priznao da se suočavao s izazovima nakon izlaska njegovih projekata: ,,Živimo još uvijek u barbarskom društvu, odnosno društvu barbarske djece. To je sve počelo s tranzicijom i ratovima u našim krajevima. Sve velike promjene dovele su do šoka. Morao se čuvati patrijarhalni status mužjaka, u tom barbarskom društvu nema velike ravnopravnosti spolova“, rekao je Matanić. Ipak je istaknuo i da se mijenom generacija, ne samo u godinama, već i u mentalnom smislu, odmičemo se iz barbarskog društva.
Irina Čulinović, voditeljica panela, u zaključnim je izjavama ukazala na pozitivne promjene u medijskom prostoru te je isto mišljenje podijelila i Antonija Blaće, koja je istaknula različito ponašanje starijih i mlađih kolega te je naglasila veliku razliku: ,,Nekome tko odrasta u tom vremenu, u kojem se otvoreno priča o nekim stvarima, on odrasta i razmišlja o njima drugačije. To se vidi kad angažirate mlađe ljude. Nove generacije su drugačijeg svjetonazora“, zaključila je Blaće.