Zvuk se pod morem širi oko 25 puta brže nego zrakom pa sukladno tome i riblji slušni aparati imaju drugačiji prag osjetljivosti nego što je u kopnenih organizama. Upravo zato Rattling varalice, pored cijelog niza vibracija različitih amplituda, emitiraju i specifičnu zvučnu poruku koja niti jednu ribu ne ostavlja ravnodušnom.
povezane vijesti
- Jeste li ikada pokušali loviti brancina á volo? Ako niste, sada je pravo vrijeme za to
- Iznenađenje shore jigginga. Kad je već namjeravao odustati, zubatac mu u propadanju pokupio varalicu
- Koristite li svjetlo dok lovite lignje? Postoji puno načina za svijetljenje s tim da je najbolje rješenje definitivno potopivi feral
Rattling varalice, bez obzira na konačan izgled i dubinu uranjanja, uvijek kuckaju i šuškaju i na taj način dodatno privlače lovinu.
Te varalice naziv duguju svojoj ozvučenosti (engl. rattling = zveckanje) jer u svom tijelu kriju malu akustičnu komoru u kojoj su smještene metalne kuglice koje se pri svakom pokretu varalice sudaraju emitirajući tako zvučni podražaj u svoju okolinu.
I premda Rattling varalice već dugo vremena uspješno love ribe širom svijeta, mnogi naši ribolovci na njih gledaju s nepovjerenjem.
A te su varalice namijenjene ponajprije ribolovu u uvjetima slabe vidljivosti, u zamućenim vodama kao što su riječna ušća, u moru nakon kiše ili pak u noćima bez mjeseca. U takvim su uvjetima predatori prisiljeni svoj plijen tražiti drugim osjetilima koja su nerijetko jača i preciznija od vida. No isto ih tako vrlo rado predatori napadaju i u uvjetima izvrsne vidljivosti jer je zvučni podražaj nešto čemu teško odlijevaju.
Zahvaljujući osjetljivom sustavu finih cjevčica koje se na ribljem tijelu izvana vide kao bočna linija, ribe su u stanju osjetiti razne promjene u svojoj okolini. Tlak, temperaturu, elektromagnetske impulse i naravno, zvuk, bočna linija prima i obrađuje savršenom preciznošću.
Budući da se zvuk pod morem širi oko 25 puta brže nego zrakom, sukladno tome i riblji slušni aparati imaju drugačiji prag osjetljivosti nego što je u kopnenih organizama.
Upravo zato Rattling varalice, pored cijelog niza vibracija različitih amplituda, u zavisnosti od fizičke izvedbe, emitiraju i specifičnu zvučnu poruku koja niti jednu ribu ne ostavlja ravnodušnom.
U samom se tijelu varalice nalazi rezonantna kutijica u kojoj je smješteno nekoliko čeličnih kuglica. Osim zvučne, te kuglice imaju i stabilizatorsku ulogu.
U najvećem broju slučajeva, kuglice se pri zabacivanju varalice smještaju u stražnji dio akustične komore, što olakšava izbačaj i omogućuje veći domet. U trenutku kad varalica padne na površinu mora, kuglice se razmještaju, čime varalica zauzima optimalni radni položaj.
Od tog trenutka pa do izvlačenja, zahvaljujući sudaranju kuglica, varalica neprestano emitira zveketavu i kuckajuću poruku.
Prema jednoj teoriji ti zveketavi zvukovi ribama govore da se nešto grize i žvače, što bi mogla biti prilika za lako stečen obrok dok druga teorija tvrdi da rattling zvuci oponašaju pucketanje oštećene krljušti i kostiju ranjene ribe.
Ipak, većina ribolovaca smatra da je u pitanju ponajprije puka riblja radoznalost koja pored mačaka očito ubija i ribe jer joj teško odolijevaju i najprekaljeniji lovci, pri čemu svakako treba ukalkulirati i svima znanu životinjsku potrebu da se iz lovne zone otjeraju svi potencijalni konkurenti, ali i bilo kakva smetala.
Bez obzira koji ih razlog privukao, predatori će privučeni zvukom Rattling varalicama prići i tada otkriti i ostale privlačne komponente.
Zavisno od ribe koju lovimo, upotrijebiti ćemo određen oblik, boju, gramažu i akciju varalice što je svakako zasebna tema kojom ćemo se pozabaviti u jednom od idućih priloga.