Finac Lauri Rapala je 1936. godine od komada pluta uspio napraviti varalicu oblika ribe, a koja je zahvaljujući malom stabilizatoru s donje strane u povlačenju imala teturav hod. Nazvao ju je Original…
povezane vijesti
- Koliko se daleko usuđujete zabaciti svoj ribolovni sistem? Ukoliko koristite shock leader tada nikakvog ograničenja ne trebate imati
- Iz svijeta znanosti – Andrej Gajić objavio rad o nalazu morskog psa prasca s leucističnim poremećajem pigmentacije
- Škrt na riječima, dobar u panuli. Povukao iglicu na 18 metara dubine pa nasukao cara od 4,3 kilograma
Obalno varaličarenje ili spinning je ribolovna tehnika u kojoj se povlačenjem umjetnog mamca, tzv. varalice, pokušava isprovocirati riblji napad ili griz. Teško je na ribolovnoj vremensko-evolucijskoj liniji odrediti točan trenutak kada je prva varalica ulovila ribu, no pretpostavlja se da se to zbilo nedugo nakon pojave prve udice.
Nažalost, svi detalji vezani uz pojavu tih prvih varalica tog pradavnog ribolovnog doba baziraju se uglavnom na pretpostavkama i nagađanjima tako da su način izrade i oblik tih prvih varalica zapravo nepoznati i kao takvi ostaju tajna. Za sada najstarije varalice pronađene su u Kini, a stare su više od 1000 godina.
No za razliku od tih prvih pradavnih varalica, suvremene varalice imaju vrlo jasne i točno zabilježene početke. Tako se zna da su davne 1921. godine trojica američkih ribolovaca Karl Heinzerlin, George Shultter i Henry Dills kreirali prvu varalicu s metalnim spojlerom koji se nalazio na samom nosu varalice i nazvali je Pikkie Minnow.
To je bio prvi službeno izrađeni wobbler. Zahvaljujući integriranom spojleru ta je varalica u povlačenju imala teturav hod u kojem je tijelo plesalo lijevo-desno.
U varaličarskom je svijetu to bio revolucionarni pomak, a 1936. godine cijela je stvar otišla krupnim korakom dalje. Finac Lauri Rapala te je godine uz pomoć prijatelja Akselija, inače postolara od kojeg je dobio brusni papir, a kojeg u to vrijeme nije bilo tako lako nabaviti kao danas, od komada pluta uspio napraviti varalicu oblika ribe, a koja je zahvaljujući malom stabilizatoru s donje strane u povlačenju imala teturav hod vrlo nalik plivanju ranjene ribe. Varalica je bila obložena svjetlucavim omotom od čokolade te ‘lakirana’ otopljenim fotografskim filmom.
To je bio prvi Original, do danas nenadmašena varalica čije se više ili manje uspješne kopije od tada proizvode i koriste po cijelom svijetu. Već nekoliko godina kasnije, početkom Drugog svjetskog rata, Lauri je pokrenuo proizvodnju varalica, pri čemu se okosnica proizvodnje temeljila naravno na Originalu s kojim je ostvario fantastičan uspjeh.
I drugi su proizvođači pokušali slijediti primjer uspješnog Finca, tako da je pedesetih godina prošlog stoljeća dobar dio konkurentnih firmi ručnu proizvodnju ograničenih kapaciteta zamijenio industrijskom, pri čemu je umjesto drveta najvećim dijelom korištena plastična masa koja se uz znatno manje troškove mogla brizgati u nebrojenim oblicima kojima nije bilo granica, a što najbolje možemo vidjeti ako zavirimo u suvremenu, današnju ponudu varalica po ribomaterijalima.