SURFCASTING

Znate li posložiti pribor za obalni ribolov? Evo nekoliko surferskih savjeta

Boris Bulić

Iako je štap ključni dio opreme zaslužne za daleke izbačaje, bez adekvatne role konačan ishod ne mora zadovoljiti. Surf role su sukladno štapovima robusne, visokih i konusnih, tzv. long cast kalema. Ne odlikuju se velikom brzinom namatanja, ali im je snaga neupitna…



Jedna od prvih stvari koje natjecatelji najčešće naprave s novim teleskopskim surf štapovima je izmjena vršnog segmenta. Originalni vrhovi su naime, za natjecatelje najčešće prekruti, tako da je s njima teško detektirati riblju aktivnost.


Za razliku od originalnih integriranih vrhova, puno lovnijima su se pokazali utični vrhovi. Pored izrazito velike osjetljivosti ovi su vrhovi u prednosti nad originalnima i zbog mogućnosti brze i jednostavne izmjene.


Uz njih nam više ne treba cijela šuma štapova, već je dovoljno ponijeti nekoliko vrhova različite gramaže i osjetljivosti čime se pokrivaju sve situacije u kojima se ribolovac može naći.





Izmjenjivi vrhovi su dostupni u dvije verzije – goli, bez provodnika, i s već navezanim provodnicima, što je pri odabiru svakako stvar osobnih sklonosti i povjerenja.


Iako je štap ključni dio opreme zaslužne za daleke izbačaje, bez adekvatne role konačan ishod ne mora zadovoljiti. Surf role su sukladno štapovima robusne, visokih i konusnih, tzv. long cast kalema. Nerijetko su opremljene osiguračem preklopne opruge. Naime, zbog visokih naprezanja pri zabacivanju, moguć je povrat preklopne opruge, što lako može dovesti do loma štapa i role, a ni povrede samog ribolovca nisu isključene.


Pogonske ručice na surf rolama su najčešće izrazito ergonomske, dugog kraka radi ostvarivanja lakšeg i snažnijeg prijenosa. Ne odlikuju se velikom brzinom namatanja, ali im je snaga neupitna.



U skladu sa svim navedenim ni struna ne može biti bilo kako namotana. Većina je rola opremljena sa sada već standardnim worm shaft mehanizmom. Riječ je o beskonačnom pužu integriranom u prijenosni mehanizam koji svojom oscilacijom podiže i spušta kalem, što u kombinaciji s rotacijom rotora ostvaruje besprijekornu posloženost strune. Shimano je u tom segmentu otišao najdalje. Njegov patent Aero Wrap II oscilacijom špule preko pužne osovine omogućuje izuzetno pravilno i ujednačeno namatanje strune.



A izbor strune je stvar osobne procjene. Tako naši zapadni susjedi preferiraju rad s najlonskim monofilima kričavih pink ili fluo boja, prvenstveno radi lakše vidljivosti smjera pružanja strune.


No iako izuzetno vidljiv i nosiv, najlonski monofil ima mane. Istezljivost na daljinama preko 100 metara, unatoč žilavosti i krutosti odabranih najlonskih monofila, znatno smanjuje efekt pravovremene kontre. Jednako je tako i sam krajnji domet zabačaja ograničen.


Korištenje upredenica, što je postalo trend u surf castingu na našoj obali, eliminira spomenute teškoće. Manji promjer omogućuje znatno dalji domet, a kvaliteta kontre čak i na daljinama preko 170 metara i dalje je trenutna i vrlo učinkovita.