PRIDNENI PARANGALI

Znate li polagati parangale za ugore i murine? Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći

Boris Bulić

Zbog velikih dubina na kojima se sa ovim parangalima radi, mnogi profesionalni ribari umjesto konopca koriste sajlu kao maestru. Budući da su lovina snažne i agresivne ribe, parangal je izrađen od najjačih raspoloživih materijala.



U svijetu parangala, pridneni parangali za landovinu su konstrukcijski gledano najgrublje izvedbe. Budući da su namijenjeni lovu raža, golubova, pasa, mačaka i ostalih veličinom sličnih riba, osnova se najčešće radi od konopca čija debljina nikad nije tanja od 2 milimetra. Prame, promjera oko 1 milimetar, duge su od 1,5 do 2 metra, a međusobno su udaljene oko četiri metra. Širina luka udica se kreće od 20 do 35 milimetara. Ovakvi se parangali najčešće polažu u kulfu, na dubinama od 200 pa sve do 500 metara dubine, na pjeskovito-muljevitim dnima. U moru uglavnom ostaju tek nekoliko sati, no isto ih tako mnogi ostavljaju i cijelu noć.


Zbog velikih dubina na kojima se sa ovim parangalima radi, mnogi profesionalni ribari umjesto konopca koriste sajlu kao maestru.





A konstrukcijski gledano parangali za ugore i murine su vrlo slični parangalima za landovinu. Budući da je i ovdje riječ o snažnim i agresivnim ribama, parangal je izrađen od najjačih raspoloživih materijala. Osnovna i najočitija razlika između ovog i ostalih parangala je u samom završetku prama koje umjesto najlonskim monofilom završavaju sajlama. Naime, sajla je jedini materijal koji može odoljeti izrazito jakom čeljusnom aparatu ugora. Ovi se parangali polažu na stjenovito hridinastom dnu, na dubinama do 130 metara. Prilikom polaganja je u vožnji barkom poželjno krivudati. Ovi parangali najčešće leže kratko u moru, sat-dva vremena najviše. Iako se temeljno polažu noću, na nekim je mjestima moguć ribolov i po danu.