RIBOLOVNI PRIBOR

Znate li odabrati štap za surfcasting? Donosimo nekoliko praktičnih savjeta

Iako postoje i teleskopske inačice, surf štapovi su temeljno trodijelne izvedbe. Prepoznatljivog su dizajna, robusni, kruti, sa širokim provodnicima od kojih je prvi i najveći radi lakšeg transporta često preklopne izvedbe. Nerijetko je i držač role pomičan, prilagodljiv različitim dužinama ruku, a težina izbačaja im se najčešće kreće od 100 - 300 grama.



Surf casting tehnika se rodila na ravnim oceanskim pješčanim plažama, po čijim je zapjenjenim valovima i dobila ime. Naziv dolazi iz engleskog jezika – surf = udaranje mora o obalu, pjena valova i casting = bacanje. Iako se, načelno gledano, u surf castingu mogu koristiti i umjetne ješke, odnosno varalice, u praksi je uobičajena upotreba klasičnih animalnih ješki. Ribolov surf casting tehnikom, ili jednostavno surfom, na našoj obali nije toliko zastupljen kao rock fishing, a osnovni razlog te podređenosti je konfiguracija obalnog terena.


Naime, tek nekoliko pješčanih plaža i to u vansezonskom vremenu omogućuju surfanje, dok je ostatak naše obale uglavnom vrlo negostoljubiv, prikladniji za lom noge nego za bilo kakvo daleko izbacivanje.


Ipak, surf casting je sve prisutniji, kako u ponudi prodavaonica ribolovnim priborom, tako i u živom ribolovu. Ponajviše ga prakticiraju natjecatelji koji zahvaljujući takvom pristupu s lakoćom pronalaze lovinu na velikim daljinama, no sve se češće viđa i u nenatjecateljskom ribolovu. Razlog tome je povlačenje ribe, prvenstveno zbog stalnog pritiska, izvan granice dometa klasičnih štapova.





Na takvim se mjestima riba najčešće nalazi na udaljenostima preko 100 metara. S klasičnim su štapovima bez obzira na snagu, napor i uloženi trud takve daljine najčešće nedostižne, no uz pravu opremu stvar se iz temelja mijenja.


Iako postoje i teleskopske inačice, surf štapovi su temeljno trodijelne izvedbe. Prepoznatljivog su dizajna, robusni, kruti, sa širokim provodnicima od kojih je prvi i najveći radi lakšeg transporta često preklopne izvedbe. Nerijetko je i držač role pomičan, prilagodljiv različitim dužinama ruku, a težina izbačaja im se najčešće kreće od 100 – 300 grama.


Nažalost, nisu svi štapovi sa surferskim deklaracijama pravi surf štapovi. Često se dogodi da kupac bude zavaran deklaracijom na kojoj piše da je CW 120 grama, što se u prvom ribolovu može pokazati neistinitim ili u najbolju ruku nepotrebnim podatkom.


Težina olovnog opterećenja koje štap može izbaciti tek je jedan detalj koji surf štapu daje očekivane karakteristike. Puno značajnija stavka je njegova žilavost, odnosno sposobnost vraćanja u prvobitni položaj nakon opterećenja. Naime, štap koji pleše, koji se ne može odmah po izbačaju smiriti, ima znatno kraći domet od onog koji se brzo ustabili.


Osim toga, tako vergulastim štapom je teško dva puta za redom pogoditi isto mjesto, a zamor koji se osjeća nakon dužeg ribolova takvim štapom nikako nije zanemariv.


Provodnici na surf štapovima moraju biti dovoljno veliki i prohodni, tako da struna može prolaziti uz što je moguće manji otpor.



Rukohvat mora biti optimalno velik, što znači da donji dio ‘kraka’ mora biti dovoljno velik za kvalitetnu polugu da bi se ostvario željeni izbačaj.


Osim toga, štap se u surf castingu, više nego u svim ostalim tehnikama i disciplinama, može smatrati produženom rukom ribolovca. Stoga surf štap i svim svojim dimenzijama mora odgovarati tjelesnoj konstituciji ribolovca.


Ukoliko je sve navedeno prisutno, tada je štap kojeg želite kupiti možda upravo onaj kakav vam i treba.