Premda mnogi vlasnici barki pod raznim izgovorima to izbjegavaju, postavljanje lanca između sidrenog konopa i sidra je detalj bez kojega se ne bi trebalo otiskivati na more. Naime, često se i s težim sidrom na dugačkom konopcu pri jačem vjetru teško, ako ne i nemoguće, sidriti...
povezane vijesti
- Koliko se daleko usuđujete zabaciti svoj ribolovni sistem? Ukoliko koristite shock leader tada nikakvog ograničenja ne trebate imati
- Iz svijeta znanosti – Andrej Gajić objavio rad o nalazu morskog psa prasca s leucističnim poremećajem pigmentacije
- Škrt na riječima, dobar u panuli. Povukao iglicu na 18 metara dubine pa nasukao cara od 4,3 kilograma
Jedan od izuzetno važnih detalja u ribolovu iz barke je ispravno sidrenje. Pritom je odabir adekvatnog sidra i adekvatne dužine sidrenog konopa definitivno prva stavka od koje valja krenuti.
Pravilnik o brodicama kaže da bi barka trebala biti opremljena sidrenim konopom ili lancem dužine 25 do 100 metara, čime je dužina tog konopa zapravo ostavljena vlasniku na izbor.
A da bismo odredili pravu dužinu potrebnog sidrenog konopa, treba se prisjetiti one stare ribarske uzrečice, koja kaže da nijedan konopac na barki nije predugačak ni predebeo, tako da bi 100 metara sidrenog konopa zapravo trebao biti nekakav minimum.
Premda mnogi vlasnici barki pod raznim izgovorima to izbjegavaju, postavljanje lanca između sidrenog konopa i sidra je detalj bez kojega se ne bi trebalo otiskivati na more.
Naime, često se i s težim sidrom na dugačkom konopcu pri jačem vjetru teško, ako ne i nemoguće, sidriti.
Pritom ne treba zaboraviti da, osim što postavlja sidro u radni položaj, sidreni lanac čuva konopac od oštećenja na grubom kamenitom dnu.
Dužina lanca je određena dužinom barke, što znači da bi sidreni lanac trebao biti dug koliko i barka.
Ipak, u praksi je to najčešće prepolovljena vrijednost.
I premda mnogi, a pogotovo novopečeni nautičari to ignoriraju, sidrenje je zabranjeno ako je na obali vidljiv znak naopako okrenutog sidra.