Bezbroj mogućih kombinacija je rezultiralo brojnim serijama vrlo lovnih varalica. Među plastičnim se varalicama nalaze plutajuće neutralne i tonuće verzije koje mogu biti bučne, tihe, velike, male, transparentne, neprozirne…
povezane vijesti
- Jeste li ikada pokušali loviti brancina á volo? Ako niste, sada je pravo vrijeme za to
- Iznenađenje shore jigginga. Kad je već namjeravao odustati, zubatac mu u propadanju pokupio varalicu
- Koristite li svjetlo dok lovite lignje? Postoji puno načina za svijetljenje s tim da je najbolje rješenje definitivno potopivi feral
Suvremene se varalice proizvode od svih raspoloživih materijala, pri čemu su temeljni drvo, plastika, guma i silikon, te metal.
Od drveta se najčešće koriste balza (Ochroma pyramidale) i abachi (Triplochiton scleroxylon).
Balza je oduvijek bila prvi izbor među materijalima za izradu drvenih varalica. To je drvo koje ima vrlo stabilnu strukturu, izuzetno je lagano a pritom istovremeno i vrlo čvrsto, tako da je poznato i kao najnježnije komercijalne tvrdo drvo.
Abachi drvo je porijeklom iz Afrike i za razliku od plutajuće balze, zbog svoje izuzetno visoke specifične gustoće (390 kg/m3), ne pluta već tone. Takva težina uz činjenicu da kao ni balza nema vene, zbog čega je vrlo pogodno za obradu, čine ga savršenim izborom za teške tonuće varalice.
Plastika je vrlo jak i izdržljiv materijal, te kao takav pogodan za izradu varalica za lov većine riba. Osim toga, nakon što se jednom definira i dizajnira kalup, proces proizvodnje se bitno ubrzava. Pritom činjenica da plastika može biti i potpuno prozirna pruža još jednu vizualnu dimenziju aspekta varalice. Doslovno bezbroj mogućih kombinacija rezultiralo je brojnim serijama vrlo lovnih varalica. Među plastičnim se varalicama nalaze plutajuće neutralne i tonuće verzije koje mogu biti bučne, tihe, velike, male, transparentne, neprozirne…
Guma i silikon su zahvaljujući svojoj podatnosti, neograničenim mogućnostima kolorizacije uz integraciju holoelemenata u prozirnu mekanu strukturu čime se postiže vrlo plastičan 3D efekt, postali vrlo važan i nezaobilazan gradivni materijal u industriji varalica. Svoje su mjesto našli u doslovno svim tehnikama i oblicima varaličarenja.
Metal se u proizvodnji varalica koristi za izradu pomoćnih elemenata poput stabilizatora, kostura, propelera, zakrilaca ili žličastih nastavaka, ali i za izradu glavnog tijela varalica od kojih su najpoznatiji kastmasteri i jigovi. Osim toga, sudaranje metalnih kuglica u akustičnoj komori mnogih drvenih i plastičnih varalica emitira zvučni impuls dok posebno osmišljeni sistem kliznog težišta, tzv. weight transfer omogućuje premještanje tih istih kuglica unutar tijela varalice radi daljeg i preciznijeg izbačaja.