Za vrijeme dok štap vibrira, jednako snažno vibriraju i skosavice. U trenutku kada vibriranje prestane sistem se zbog teške olovnice trenutno zateže, višesegmentni zogulin kompenzira eventualno sukanje, a skosavice zauzimaju potpuno miran i vodoravan položaj…
povezane vijesti
Premda se može koristiti i u sumrak i noću, tataki je ponajprije dnevna tehnika lova liganja.
Dolaskom na odabranu poziciju cijeli se sistem spušta u more te se, čim olovnica dotakne dno, okretanjem ručice role, struna zateže. Kada se struna zategne, štapom se snažno zatrese gore-dolje tako da vrh zavibrira šest do sedam puta, nakon čega se štap zaustavlja u vodoravnom položaju, te se nakon dvadesetak sekundi takvog mirovanja energično, ali ne i euforično, podizanjem vrha štapa sistem odiže prema gore.
Za vrijeme dok štap vibrira, jednako snažno vibriraju i skosavice. U trenutku kada vibriranje prestane sistem se zbog teške olovnice trenutno zateže, višesegmentni zogulin kompenzira eventualno sukanje, a skosavice zauzimaju potpuno miran i vodoravan položaj. Za vrijeme stanke koja slijedi, lignje kracima prihvaćaju skosavice. Uspješno kačenje je jasno vidljivo po otklonu štapa kad se nakon stanke podiže prema gore.
Ukoliko se nijedna lignja nije zakačila, s nekoliko okreta ručice role sistem se odiže i cijeli se postupak šibanja, mirovanja i odizanja ponavlja.
Na opisani se način vodeni stupac pretražuje po cijeloj dužini, od dna do površine. Iako se može učiniti kompliciranom, tehnika je zapravo vrlo jednostavna jer se bazira samo na vibraciji skosavica. Istina je da u početku traži malo vježbe, no vrlo brzo postaje rutinski jednostavna.
Dakako, ako na odabranom mjestu liganja nema, ishod će biti potpuno isti kao i sa svim ostalim skosavicama, no ukoliko je lignja u blizini, šanse za ulov su velike.
Tataki je vrlo lovna tehnika, no zahtijeva ispunjenje tri osnovna uvjeta -adekvatnu opremu, ispravno izvođenu tehnika i naravno, prisustvo liganja.