U nekim je situacijama poželjno ješki oderati komadić kože s boka kako bi brže i lakše isprovocirali napad dok je u nekim situacijama kao što je slučaj u ribolovu brancina potrebno da ješka bude što je moguće manje oštećena.
povezane vijesti
Riblji predatori najvišeg reda najuspješnije se love živom ješkom.
U pridnenim postavama ili onima na pola dna najpraktičnije je za ješku koristiti ribu ulovljenu upravo na tom terenu.
Način montaže varira od ribe do ribe, od lovine do lovine i od terena do terena, pri čemu ne smijemo smetnuti s uma da i svaki pojedini ribolovac ima svoj najbolji i najprokušaniji način montaže.
S obzirom na pogodnost vrsta riba koje se koriste kao živa ješka, prednost svakako imaju vrste koje žive na lovnom terenu.
Tako se u ribolovu brancina, živog gavuna jednokukom udicom kači kroz oči ili ispod škrga, no ako lovimo iglicu, tada ga se na trokuku udicu kači neposredno ispod leđne peraje.
U nekim je situacijama, kao što je ribolov wagglerom s malim ciplom kao ješkom, poželjno oderati komadić kože s boka ribe kako bi brže i lakše isprovocirali napad dok je u nekim situacijama kao što je slučaj u ribolovu brancina potrebno da ješka bude što je moguće manje oštećena.
Iglica se u panuli za zubaca ili gofa ješka s tri udice, dok se u big game fishingu većina trolling montaža zasniva na kačenju kroz čeljusti s donje strane prema gore.
Generalno gledano, za pridnene postave sa živom ribom kao ješkom su najprikladniji knez i špar, za postave u pola mora gavun, cipal, ušata, špar, glavoč, šarun, lokarda i skuša, dok su u panuli najčešće korišteni iglica, cipal, šarun, skuša i lokarda.