OPASNE RIBE

Znate li kako izgledaju otrovne ribe? Sezona ribolova kreće i bilo bi dobro biti upoznat s potencijalnim opasnostima

Boris Bulić

Mnogi ribolovci mjesto uboda spaljuju što u nekim slučajevima površinskih uboda i može pomoći, ali uglavnom rezultira samo opeklinama. Bez obzira za kakav se tretman odlučili, potrebno je što prije potražiti liječničku pomoć, a pogotovo ako se radi o više uboda.



Iako je u usporedbi s nekim drugim morima naše more po pitanju otrovnih riba gotovo bezazleno, u njemu ipak žive neke vrste koje za čovjeka mogu biti vrlo opasne.


Većina tih riba je naoružana ubodnim otrovnim aparatom, dok je kod nekih otrovan ugriz, a kod nekih krv.


Među najopasnije otrovne stanovnike Jadrana spadaju sva četiri pauka, cijela obitelj bodeljki predvođena škrpinom, škrpunom i jaukom kao i dobar dio iz obitelji raža i golubova.





Kod svih paukova su otrovne bodlje smještene na početku leđne peraje i na škržnim zaklopcima, baš kao i kod škrpine i ostalih bodeljki, dok se kod raža i golubova otrovni aparat u obliku snažnog trna, nalazi iznad korijena dugog bičastog repa.



Ubod tih riba može biti vrlo opasan, a u pojedinim slučajevima i koban tako da se na njih nipošto ne smije olako gledati.


Grčenje mišića, povišeni krvni tlak, otežano gutanje, dehidracija, nesvjestica i gušenje, tek su neki od simptoma koji se mogu javiti ubrzo nakon uboda dok ubodeno mjesto najčešće nesnosno boli i peče poprimajući najprije crvenu pa ljubičastu boju.



Važno je znati da su svi riblji otrovi termolabilni, a što znači da gube toksičnost na višim temperaturama. Zbog toga se ubodeno mjesto može i termički tretirati.


Ipak, tu postoji problem koji se zove prag bola, a koji se kod većine ljudi kreće na temperaturi oko 45ºC. Budući da bi se ubodeni dio tijela trebao uroniti u vruću vodu temperature od 50º do 60ºC te ga tako uronjenog držati barem 30 – 90 minuta jasno je da takav postupak uz bol uzrokovan ubodom nije nimalo jednostavan.


Mnogi ribolovci mjesto uboda spaljuju upaljačem, žarom cigarete ili prislanjanjem na vrelu ispušnu cijev motora što u nekim slučajevima površinskih uboda i može pomoći, ali uglavnom rezultira samo opeklinama.



Bez obzira za kakav se tretman odlučili, potrebno je što prije potražiti liječničku pomoć, a pogotovo ako se radi o više uboda.


Još jedno učinkovito sredstvo za neutraliziranje ribljih, ali i ostalih uboda poput komaraca, osa, stršljena i obada je amonijak. Dostupan je u većini apoteka u obliku 10 postotne otopine.


Ipak, bez obzira na sve raspoložive upaljače, kuhala i sav amonijak ovog svijeta izniman oprez je potreban pri susretu s otrovnim bodljama. Ukoliko niste vješti, radije presijecite strunu i vežite novu udicu jer iskustvo uboda pauka ili škrpine baš nitko ne želi steći.