I nekih sat i pol vremena prije svitanja plovak napokon nestaje pod površinom mora i još brže izranja. Idući zabačaj sasvim druga situacija - plovak lagano titra po površini… Zabacujem ponovo, koncentracija na najjače, plovak lagano kreće u stranu… Kontra! I igra počinje…
povezane vijesti
- Jeste li ikada pokušali loviti brancina á volo? Ako niste, sada je pravo vrijeme za to
- Iznenađenje shore jigginga. Kad je već namjeravao odustati, zubatac mu u propadanju pokupio varalicu
- Koristite li svjetlo dok lovite lignje? Postoji puno načina za svijetljenje s tim da je najbolje rješenje definitivno potopivi feral
Željko Domitrović je ribolovac koji ne popušta testirati pribor koji ima potencijala. Ovoga su se puta na ispitu pod njegovim oštrim okom i povećalom našle udice Mivardi, a svoja je iskustva odlučio podijeliti i s nama. Evo što nam je Željko ispričao nakon što je odradio testiranje ovih udica:
– Premda sam Mivardijeve proizvode testirao i u slatkovodnom ribolovu i ocijenio ih visokom ocjenom, došlo je vrijeme da ih testiram u malo drugačijem okolišu. malo slanijem, odnosno na moru u ribolovu cipla. Budno oko i dobri refleksi su ključni za ovakav način noćnog ribolova plovkom. Potrebno je bilo još samo nekoliko srdela i još jedna noćna zabava je mogla početi – priča nam Željko.
– Za početak sam odlučio isprobati udive iz Mivardijeve M serije, točnije M-325 udice veličine 8 u laganom okršaju s ciplima. M-325 su inače univerzalne udice za razne vrste riba koje zahvaljujući posebno zakrivljenom luku besprijekorno drže ribu. Kemijski naoštren vrh osigurava optimalno prodiranje i držanje ribe.
Dakle, dolazim na poziciju i brumam zgnječenim srdelama, slažem štap i počinjem loviti. Prvih sat i pol vremena nije bilo neke akcije osim pokojeg manjeg šparića i glavoča koji su se odlučili počastiti srdelicama. Znaju i oni da je srdela zdrava riba. Unatoč slabom odazivu ribe, nastavljam brumati svakih 5-10 minuta s po šakom-dvije srdela, koje nekad narežem škaricama, a nekad samo zdrobim kako bi što bolje otpuštale miris – nastavlja Željko svoju priču.
– I nekih sat i pol vremena prije svitanja plovak napokon nestaje pod površinom mora i još brže izranja. Idući zabačaj sasvim druga situacija – plovak lagano titra po površini i nakon par sekundi ništa! Izvlačim van i u oba slučaja srdele nema na udici.
‘Profesori’ su stigli… Namještam srdelu na udicu i trljam svoje lagano uspavane oči, što me trenutno razbuđuje zbog soli koja mi je ušla u oko. Zabacujem, koncentracija na najjače, plovak lagano kreće u stranu… Kontra! I igra počinje…
Ubrzo se pred podmetačem ljeska lijepi cipal. Izvlačim ga i zadovoljno trljam ruke. Sad je pravi trenutak za novo brumanje. Idućih sat vremena plovak je poskakivao, lelujao i potapao se nebrojeno puta. Svakim novim grizom udice su podvrgnute intenzivnom naporu i probadanju usta cipala, a povremeno i mojih prstiju. Ipak je mrak, a i vid mi nje kao nekada…
Većinu ribe sam vratio natrag, a zadržao samo toliko koliko ćemo sutra za obiteljski ručak moći izgradelati. Čvrstoća i oštrina udica u ovome testu pokazale su se za prvi slani test vrlo pouzdanima, dok se držanje ribe, obzirom da su lovina bili cipli s mekanim ustima od kojih niti jedan nije izgubljen, pokazalo odličnim.
Za kraj mogu reći da je prvi slani test M-325 udica prošao više nego super. Jedva ih čekam testirati na nekoj grubljoj i zubatijoj ribi o čemu ću vas svakako izvijestiti – ispričao nam je Željko Domitrović.