RANAC ZA RIBOLOV

U čemu transportirate svoj ribolovni pribor? Stane li vam u vaš ranac baš sve što trebate?

Boris Bulić

Proljeće više nije daleko tako da ribolovne avanture na stijenama zovu sve glasnije. Naravno, kad otopli tada je kasno slagati pribor. Idealno vrijeme za taj posao je sada zbog čega je temeljno pitanje imate li pravi ranac za rock fishing?



Premda je sami ribolovni pribor, naravno, od esencijalne važnosti, na prvom mjestu u popisu opreme ipak ne stoje ni štapovi, ni role, već ranac. U rock fishingu ribolovac svu svoju opremu nosi na leđima za što ne postoji bolji transportni oblik od ranca. Osim što svojim volumenom lako može zadovoljiti potrebe i najkompliciranijeg ribolovca, ranac u odnosu na sve ostale oblike transportnih torbi i vreća ima ogromnu prednost u činjenici da ruke ostavlja slobodnima. U nekakvom hodu po ravnom terenu to možda i nije tolika prednost, no pri spuštanju niz oštre ili pak glatke i skliske stijene, gdje svaki korak može biti pogibeljan, slobodne su ruke od izuzetne važnosti.


Usto, suvremeni kvalitetni ranci u pravilu imaju i ergonomski uložak na dijelu koji se naslanja na leđa, a koji u sprezi sa širokim remenjem za nošenje omogućuje pravilnu raspoređenost tereta uz maksimalno moguću udobnost.


Ranac za ribolov mora biti volumenom dovoljno velik da se u njemu može ponijeti sve potrebno, no istovremeno i tako organiziran da se na jednostavan način u bilo kojem trenutku može doći do bilo kojeg dijela opreme. Idealno je ako ranac ima barem jedan otvor pri dnu kroz koji se može pristupiti stvarima u donjem dijelu ranca.


Ranac mora biti ponajprije funkcionalan




Najgora pak opcija su ranci sa samo jednom komorom kod koje se otvaranjem pokrovnog dijela pristupa unutrašnjosti. Prema Murphyjevom zakonu, najpotrebnija stvar do koje želite doći kod takvih se ranaca obavezno i uvijek nalazi na dnu. Da bi se došlo do traženog predmeta, ranac se u tom slučaju prvo treba doslovno isprazniti.


Zapremina ranca za rock fishing bi trebala biti najmanje 100 litara. Kad ugleda toliko veliki ranac, većina ribolovaca početnika trenutno ustukne ispuštajući iz vida da nigdje ne piše da tih 100 litara treba ispuniti olovom i kamenjem. Dapače, ranac težinom mora biti primjeren fizičkoj konstituciji, što znači da težinom ne smije premašivati težinu koju ribolovac može nositi. Osim toga, neiskorišten i prazan prostor nema težinu, dok će u nekom idućem pohodu možda biti ispunjen kišnim ili termo odijelom, vrećom za spavanje ili nekim drugim sadržajem koji unatoč maloj težini zauzima puno prostora.


Ranac mora imati i dovoljno bočnih džepova u koje se može pospremiti sitnija oprema koja nam može zatrebati u hodu. Obavezno bi trebao imati i barem jedan veći džep od mrežastog platna u kojem se mogu nositi vlažne stvari. Remenja na rancu nikada dosta, jer se u pravilu neprestano pojavljuju stvari koje treba dodatno zategnuti, učvrstiti ili prihvatiti, od neophodnih cerada, šatorskih krila, preko vreća za spavanje do komada drveta koji želite ponijeti kući za uspomenu.


Mnogi ribolovci kod ranaca bočne džepove koriste za transport štapova tako da donji dio štapa umetnu u džep, a gornji dio prihvate remenom pri vrhu ranca.


Dodatne plastične kopče i karabini su također vrlo koristan dodatak za nošenje manjih vrećica ili zavežljaja, pri čemu je remenje s kopčama koje povezuje nosivo remenje na prsnom dijelu izuzetno koristan dodatak, pogotovo ako je teret koji se nosi na granici podnošljivog. Rasterećenju svakako pomažu i ‘ušice’ od tanje trake ušivene s prednje strane nosivog remenja u koje se mogu ‘zapeti’ palci.


‘Pune ruke’ na stijenama nikada nisu prednost


Premda će mnogi reći da je dodatni manji ranac luksuz, spinneri se s tim neće složiti. Šetanje po stijenama u potrazi za ribom s rukama ispunjenim štapom i kutijama s varalicama i nije neki doživljaj. Nasuprot tome, s manjim rancem na leđima takav se pohod lako može pretvoriti u pravi gušt.


I na kraju, svaki kvalitetniji ranac, ukoliko nije 100 posto nepromočiv, trebao bi imati svoju nepromočivu ceradu. Iako je zamišljena prvenstveno za zaštitu od kiše, ova će cerada ranac i u njemu smještenu opremu zaštititi od noćne vlage koja sve što želite održati suhim u vrlo kratkom vremenu pretvori u nešto mokro i potpuno neupotrebljivo.


Naravno, uza sve nabrojano, ranac za rock fishing ne može biti izrađen od neotpornih ‘šminkerskih’ materijala. Platno od kojeg se izrađuju ovakvi ranci mora biti otporno na susret s trnjem, oštrim stijenjem i odlomljenim granama.


Osim klasičnog ranca, može se koristiti i transportna torba za štapove s više odvojenih komora, ali samo na kraće staze i jednako kratke pohode. Duže nošenje ovako nepravilno raspoređenog tereta brzo umara ostavljajući vrlo opipljivo urezane tragove na ramenima.