Povlače brod

Trajekt “Lastovo” nakon strašne tragedije Jadrolinija šalje u rezalište

Orjana Antešić

Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Trajekt "Lastovo" izgrađen je još 1969. godine u Japanu, a Jadrolinija ga je kupila 1978. godine



Trajekt »Lastovo«, na kojem se prošlog ljeta dogodila strašna tragedija u kojoj su poginula tri pomorca Jadrolinije, više se ne vraća u plovidbu, već ide u rezalište.


Iz Jadrolinije su potvrdili da su donijeli odluku o početku postupka rashoda ovog starog trajekta i sablasnog podsjetnika na ono što se dogodilo u pristaništu na Malom Lošinju 11. kolovoza prošle godine kada su, uslijed pada rampe, živote na licu mjesta izgubili vođa stroja i dvojica kormilara, dok je prvi časnik palube teško ozlijeđen.


Tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske Neven Melvan kratko je prokomentirao kako je odluka da se »Lastovo« umirovi i izbaci iz službe prijevoza putnika i vozila logična i očekivana s obzirom na tragediju koja se dogodila.




Osim toga, riječ je o brodu koji je prevalio više od pola stoljeća i zasigurno su troškovi njegovog održavanja i remonta veliki.


Trajekt »Lastovo«, kapaciteta prijevoza 500 putnika i 60 vozila, izgrađen je još 1969. godine u Japanu, a Jadrolinija ga je kupila 1978. godine i preimenovala u »Partizanka«, međutim, iste te godine i promijenila ime u »Lastovo I«, pod kojim je plovio do 1998. godine, kada postaje samo »Lastovo«.


Devedesetih godina sada već prošlog stoljeća, u kolovozu 1993. godine, na par nautičkih milja od luke Ubli u strojarnici trajekta izbio je požar, srećom samo s materijalnom štetom jer je trajekt uspješno bio pristao, a putnici i posada bili evakuirani.


Zbog velikih oštećenja već se tada razmatrala mogućnost da se brod pošalje u rezalište, međutim, brod je na kraju ipak obnovljen, uz kompletno novu strojarnicu.


Trajekt »Lastovo« bio je prijavljen za plovidbu na otvorenom moru i isplovljavao je i kada bi drugi trajekti zbog vremenskih uvjeta ostajali na vezu.


Posljednjih desetak godina »Lastovo« je povezivao Split i otoke Korčulu i Lastovo, a onda Zadar i Lošinj, gdje se i dogodila strašna nesreća u kojoj su poginuli pomorci Boško Kostović iz Višnića, vođa stroja te kormilari Marko Topić iz Solina i Denis Šarić iz Zadra.