Najčešće povlačene varalice su definitivno wobbleri. To su ribolike varalice izrađene od drveta ili plastike s malim plastičnim jezičcem s donje strane 'glave', tzv. stabilizatorom koji im omogućuje uron i teturavu putanju zbog čega se ove varalice još nazivaju i teturavci.
povezane vijesti
- Koliko se daleko usuđujete zabaciti svoj ribolovni sistem? Ukoliko koristite shock leader tada nikakvog ograničenja ne trebate imati
- Iz svijeta znanosti – Andrej Gajić objavio rad o nalazu morskog psa prasca s leucističnim poremećajem pigmentacije
- Škrt na riječima, dobar u panuli. Povukao iglicu na 18 metara dubine pa nasukao cara od 4,3 kilograma
U panuli se osim prirodnih ješki mogu povlačiti i umjetni mamci, tzv. varalice. U zavisnosti od namjene i sloja mora kojem su namijenjeni, proizvode se od drveta, plastike, metala, gume i silikona, u različitim oblicima i veličinama.
Najčešće povlačene varalice su definitivno wobbleri. To su ribolike varalice izrađene od drveta ili plastike s malim plastičnim jezičcem s donje strane ‘glave’, tzv. stabilizatorom koji im omogućuje uron i teturavu putanju zbog čega se ove varalice još nazivaju i teturavci. Naoružane su trokukim, dvokukim ili jednokukim udicama.
Manjim modelima se love manji lovci, krupniji su modeli namijenjeni lovu krupnije ribe poput zubataca i brancina dok su najveći modeli rezervirani za najveće predatore poput gofova i tuna.
Tako su slideri ribolike varalice poput wobblera, s tim da nemaju stabilizator, tako da ne uranjaju. Linija povlačenja je uglavnom pravolinijska. Namijenjeni su uglavnom pučinskim brzim lovcima.
Runneri su varalice bez stabilizatora sa zaravnanjem na ‘čelu’ pomoću kojega ostvaruju uron. U povlačenju podnose velika ubrzanja, a putanja im je uglavnom pravolinijska. Namijenjene su panulanju brzih pučinskih lovaca.
A cedar plug varalice su hidrodinamične, obostrano konusne drvene varalice s integriranim metalnim otežanjem. Duž varalice se nalazi provrt kroz koji je provučena struna s vezanom jednokukom udicom na kraju. Povlači se pravolinijski u lovu na krupnu plavu pučinsku ribu.
Jetovi su varalice s metalnom ili plastičnom, najčešće konusno obrađenom glavom iza koje se nalazi suknjica od silikonskih trakova koja krije udicu. Koriste se za pučinsku panulu brzih lovaca, u prvom redu plave ribe poput tuna, palamida, albakora i luceva.
Silikonske su varalice izrađene od mekog silikona koji se u moru ponaša vrlo provokativno. Najčešće se vuku montirane na otežanim jig udicama ili pak kao inačice s integriranim otežanjem i žičanim kosturom. Primjerene su za sve oblike panule.
Žlice su metalne varalice žličastog oblika po čemu su i dobile naziv. U zavisnosti od izvedbe, rotiraju oko vlastite osi različitom brzinom emitirajući pritom treperavu vibraciju popraćenu bljeskanjem. U panuli se koriste u lovu brzih lovaca poput palamida, trupaca i lica.
Leptiri su vrlo slični žlicama, s tim da se žličasta lopatica nalazi montirana na žičanu osovinu oko koje se u povlačenju okreće. Primjena je ista kao i kod žlica.
Od metalnih varalica svakako treba spomenuti kabura i inchiku varalice koje se koriste u istoimenim tehnikama. Dok su sabiki varalice zapravo streameri ili potezanke na kratkim pramama i koriste se u istoimenoj tehnici prvenstveno za lov šaruna, lokardi i skuša.
Od ostalih panulaških varalica treba još spomenuti skosavice koje su uglavnom ribolikog oblika s krunicom savijenih oštrih iglica bez kontrakuke, kojima se love lignje.
Osim ovih osnovnih modela varalica koje se na našem moru najčešće koriste u panuli, na tržištu postoji cijela šuma hibrida kao i brojni drugi modeli temeljno namijenjeni drugim tehnikama, a koji se također mogu povlačiti u panuli, sa i bez otežanja.