ELEKTRIČNI INDIKATORI

Što koristite kao indikatore u fermi? Možda je vrijeme da iskoristite tehnička postignuća na polju elektronike

Boris Bulić

Elektro-indikatori se najčešće montiraju na rod-pod ili kakav drugi nosač štapa. Štap se postavlja u ležište indikatora na način da struna prelazi preko valjčića indikatora tako da izvlačenje strune prema van pokreće valjčić, koji aktivira svjetlosni i zvučni signal.



Kod ribolova pridnenim postavama, tzv. fermama, jako je važno na vrijeme uočiti riblju aktivnost, odnosno detektirati griz.


Ribolovci se oduvijek na raznorazne načine dovijaju kako bi taj trenutak kada riba prihvati ponuđenu udicu uočili na vrijeme.


U tom smislu je ribolovno tržište zatrpano najraznovrsnijim indikatorima među kojima su u vrhu, naravno elektronski indikatori.





To su indikatori koji signaliziraju pomicanje strune, odnosno riblju aktivnost, zvukom, svjetlom ili kombinacijom zvučne i svjetlosne signalizacije.


Najčešće se montiraju na rod-pod ili kakav drugi nosač štapa, pri čemu se štap postavlja u ležište indikatora na način da struna prelazi preko valjčića indikatora. Izvlačenje strune prema van okreće valjčić, koji svojim osovinskim nastavkom u okretanju ostvaruje elektro impuls, koji pak aktivira svjetlosni i zvučni signal.



A da bi se ostvarila signalizacija i u slučaju kada riba s udicom krene prema obali koriste se hangeri (hanger, eng. – vješalica, viseći nosač, kuka u smislu ‘onaj koji visi’). Hanger je najčešće kreiran kao mala otežana štipaljka i zapravo nije ništa drugo doli protuuteg. Kači se na strunu sa strane koja je bliža roli.


Struna se zategne do željene napetosti, kočnica na roli se popusti, nakon čega se hanger jednostavno objesi. U trenutku kada riba s udicom u ustima zapliva prema obali, struna se opušta zbog čega hanger ‘pada’ i svojom težinom provlači strunu preko valjčića na indikatoru usput ga okrećući i dajući impuls za svjetlosno-zvučnu dojavu.


Da bi stvar bila još ljepša, u najsuvremenijoj ponudi su i daljinski dojavljivači s dometom od preko 100 metara.


Uz njih ribolovac ne mora cijelo vrijeme biti u zasjedi, već se može i opustiti, što je posebno pogodno u višednevnim ribolovnim pohodima ili za kišnih noći kada može potražiti zaklon u šatoru ili automobilu.