Do prije desetak godina ova je vrsta bila praktički nepoznata ribarima i njen ulov se smatrao rijetkim. Ali zbog tropskog utjecaja na Mediteran, krenule su najprije vijesti o rijetkim, a onda i o sve češćim ulovima sa mnogih strana. Za kratko vreme škaram se proširio po cijelom Mediteranu i deklasirao je brancina na rang listi najdražeg plijena ljubitelja varaličarenja.
povezane vijesti
Još jednom nam se javio Miloš Cetković koji je očito postao potpuni ovisnik o spinningu. A posebno je zanimljivo što mu je trenutno na meti škaram, iznimno snažna i dinamična lovina. Evo što nam je Miloš rekao o svojim doživljajima u lovu na ovu ribu:
– Škaram ili mediteranska barakuda je riba koja spada u porodicu Sphiraena. To je riba izduženog tijela, tamnosmeđih leđa i bijelog stomaka, a na bokovima se pojavljuju karakteristične okomite tamne trake.
Tijelo je idealne građe za brze napade na plijen, a glava je izdužena, s donjom vilicom dužom od gornje, naoružana tankim, snažnim, oštrim zubima, veoma prodorna, pogodna za hvatanje i gnječenje plijena.
Škaram je vrlo agresivan grabežljivac i hrani se isključivo drugom manjom ribom i njegova agresivnost ga često tjera da napada i umjetne mamce a što ga čini odličnim trofejem za ljubitelje varaličarenja.
Škaram je manji od tropskog rođaka, prosječna težina je u mnogim slučajevima između 1 i 3 kilograma, ali može postići izuzetne dimenzije, čak i preko 5 kilograma i biti dug 1 metar – priča nam Miloš.
– Do prije desetak godina ova je vrsta bila praktički nepoznata ribarima i njen ulov se smatrao rijetkim. Ali zbog tropskog utjecaja na Mediteran, krenule su najprije vijesti o rijetkim, a onda i o sve češćim ulovima sa mnogih strana.
Za kratko vrijeme škaram se proširio po cijelom Mediteranu i deklasirao je brancina na rang listi najdražeg plijena ljubitelja varaličarenja.
Najbolje vrijeme za lov škarma je proljeće i jesen. Mjeseci koji su najpogodniji za ovaj oblik ribolova su travanj, svibanj, rujan, listopad do sredine studenog.
Neki ulovi su, međutim, postignuti i u drugim periodima godine, kao što su ljeto i zima. Škarma uspijevam uloviti i u prosincu, ali njegovo prisustvo uz obalu u zimskom periodu zavisi o temperaturi mora.
Najbolja mjesta za ribolov škarma su luke, dokovi i grebeni duž obalne linije.
Ribolov se može obavljati u bilo koje doba dana, ali s obzirom na moje dosadašnje iskustvo najbolji period dana za lov škarma je u svitanje i pred sami mrak pri čemu su se povremeno neki ulovi ostvarivali čak i usred noći – nastavlja Miloš svoju priču.
– Odgovarajuće vrijeme za hvatanje škarma je pred sam vrhunac plime. Ali nije neobično uhvatiti ih i tijekom oseke. Plima i oseka obično privlače škarma blizu obale gdje lovi male ribu koja se kreće oko plimnih područja.
U tom trenutku možete zabaciti mamce i nadati se da će škaram to primijetiti i udariti!
Čini se da škaram više voli mirnu i čistu vodu zbog svog napada. Većina mojih ulova bila je na mirnoj vodi, ali i valovi mogu biti dobri i za lov jer škarmi vole pratiti plijen i udaraju ga neposredno prije nego što nestane u pjeni blizini grebena.
Zato nemojte biti iznenađeni ako škaram napadne vaš mamac baš ispred vaših nogu.
Za lov škarma je idealan dvodijelni štap za varalice u zavisnosti od dužine koju želite. Ja najviše koristim štap do 3 metra sa snagom bacanja od 10-50 grama.
Na tržištu postoji mnogo odličnih štapova za varaličarenje, ali moj favorit za ovu vrstu ribolova je Savage Gear Offshore Sea Bass 7-28 grama – pojašnjava Miloš.
– Idealna veličina role za ovaj način ribolova je 2500-4000 s najmanje 150 metara upredene strune. Koristim Shimano Twin Power XD 4000 koja je veoma moćna i ima veoma gladak rad.
Predlažem da namotate najmanje 200 metara upredenice jer nikad ne znate šta se može zakačiti na mamac. Naime, u ovo doba godine možete zakačiti i druge predatore kao što su palamida, luc, lampuga ili čak i lica.
Najbolja debljina upredenice koju ja preporučujem za ovu vrstu ribolova je od 0,14 do maksimalno 0,20 milimetara.
Ja koristim osmerostruko upredenu upredenicu promjera 0,16 milimetara jer je to dobar kompromis za lansiranje varalica daleko, a bez problema.
Probao sam mnogo brendova, ali moj omiljeni je Daiwa Tournament Evo8. Zubi škarma su veoma oštri čak i ako nisu jako blizu jedan drugom. Lako se može dogoditi da škaram presiječe predvez, ako dođe u kontakt sa zubima.
Najbolji promjer predveza je od 0,30 do 0,50 milimetara. Ja koristim 0,40 milimetara za slučaj da ga škaram uhvati između zuba ili u slučaju da dođe u kontakt s oštrim kamenjem.
Izbor varalice je možda najvažnija stvar. U principu, savjet je da mijenjate često jer ne postoje univerzalne varalice koje će dobro loviti u bilo koje vrijeme.
Sve zavisi od mjesta, uvjeta vidljivosti, doba dana jer je škaram vrlo nepredvidiv grabežljivac i često mijenja svoje navike.
Definitivno bih izabrao varalice dužine od 12 do 20 centimetara. Također možete isprobati vrhunske poppere i površinske iglice.
Probao sam mnoge varalice ali nakon što sam jednom probao Savage Gear Sandeel Jerk Minnow 145/175, koristim ga stalno. Od tada je većina mojih ulova ostvarena upravo tom varalicom.
S obzirom da idem na ribanje rano ujutro ili prije zalaska sunca najviše volim koristiti varalicu bijele boje. Također su sjajne boje i Basic Atherina kao i Sayori.
Povlačenje varalica mora biti veoma sporo. Također je dobro i često zastati i povremeno davati nagla ubrzanja, a zatim nastaviti s veoma sporim namotavanjem.
Dogodilo mi se više puta da ulovim škarma kada je varalica zaustavljena na nekoliko sekundi.
Budući da je škaram vrlo radoznala riba, ponekad se približi varalici i nježno je dodirne, bez napada, kada je najbolje naglo promijeniti brzinu namotavanja – ispričao nam je Miloš Cetković.