SLABA TOČKA RIBOLOVNE OPREME

Sol u kombinaciji s vodom pogubna je za metalne dijelove ribolovne opreme. Evo što učiniti

Boris Bulić

Svi su metalni dijelovi ribolovnog pribora podložni oksidaciji, a ako su pritom konstantno izloženi agresivnim morskim uvjetima, tada do propadanja može doći jako brzo, brže nego što se može zamisliti.



Bez obzira na mogućnost nabavke nove role ili štapa po prihvatljivim ili manje prihvatljivim cijenama, svi mi imamo svoje ljubimce – štapove favorite i role koje savršeno rade i donose ribu više. Nažalost, zub vremena neumitno djeluje na sve pa tako i na njih. S vremenom propadaju, stare i postaju neupotrebljivi. Ipak, pravilnom njegom i održavanjem možemo znatno produžiti radni vijek naše ribolovnog pribora.


BEZ KISIKA NEMA RUZINE


Korozija je posljedica kemijske reakcije metala u kontaktu sa kisikom pri čemu je najpoznatiji oblik korozije oksidacijski produkt željeza i kisika – crvenkasto smeđa hrđa u uzobalju poznatija kao ruzina. Javlja se na mjestima gdje željezo dolazi u dodir s kisikom, bilo iz zraka, bilo iz vode ili nekog drugog medija. Taj se proces najprije odvija na površini, da bi postepeno, zavisno od poroznosti materijala, zahvatio i dublje slojeve. Što je medij agresivniji to je oksidacijski efekt brži i izraženiji. Najpogubnije djelovanje na metalne dijelove ribolovne opreme imaju sol i voda.


Unatoč mastima i uljima, hrđa je oštetila mehanizam ove role


Željezo nije jedini metal koji je podložan oksidaciji. Svi znamo da i olovnice vrlo brzo promjene boju nakon što se smoče. Ta tamna presvlaka je oksidacijski sloj. Aluminij se u oksidaciji sivkasto prhuta. Mesing, mjed i bakar pozelene, baš kao i krom i nikal, dok prokrom…  Da, to zahtjeva poseban osvrt.


INOX I NEINOX




Prokrom, inox ili rostfrei, je u narodu poznat kao nehrđajući čelik, premda po sastavu zapravo ne spada u čelike. Riječ je o legiranom željezu koje zbog stabilnih spojeva s drugim elementima teško, ali ne i nikako, ostvaruje spoj sa kisikom.


Zavisno od elemenata koji su ukomponirani, inox može biti manje ili više žilav, otporniji na kiseline ili sol, no nikako nije potpuno otporan na oksidacijski postupak.


Suvremena ribolovna oprema se proizvodi od materijala otpornih na oksidaciju


Čelik je, najjednostavnije rečeno, željezo u čijoj se kristalnoj rešetki ugnijezdio ugljik. Takav spoj je termički obradiv, što znači da na različitim temperaturama ostvaruje različitu kristalnu rešetku, od kojih svaka nosi svoja svojstva.


Zavisno od kalioničkog postupka, odnosno zadržavanja specifične kristalne rešetke cijelim presjekom ili samo u određenom sloju, dobijamo čelike različite strukture, otporne na različita naprezanja. Nažalost, svi su ti čelici, koliko god bili čvrsti, tvrdi ili žilavi, podložni oksidaciji.


METALIZACIJA


Nasuprot oksidabilnom željezu i njegovim legurama postoje plemeniti i poluplemeniti metali koji ne oksidiraju, ili barem ne tako brzo i očito. Nažalost, dobar dio tih elemenata zbog cijene, ali i ostalih fizikalnih svojstava nije uopće pogodan za korištenje u ribolovnoj industriji.


Neopreznim odlaganjem pribora na grubu podlogu, otvaraju se putevi oksidacijskim procesima


Ipak, neki, uglavnom poluplemeniti metali, su našli primjenu u izradi ribolovne opreme. Pritom se najčešće radi samo o metalizaciji (površinsko oblaganje drugim metalom), pri čemu su najzastupljeniji krom, nikal, i titan.


Važno je napomenuti da je taj zaštitni metalizacijski sloj najčešće vrlo tanak, pa se i najmanjim mehaničkim oštećenjem otvara širok put oksidacijskim procesima koji onda u kratkom vremenu mogu u potpunosti uništiti taj dio opreme.