PANULANJE LIGANJA

S ovim pomagalom lignje doslovno same isplivavaju na površinu!

Jedno od posebno zanimljivih pomagala u panuli je Trolling board. To je pločica oblika sipine kosti izrađena tako da u prosjeku pri brzini povlačenja od 2,4 čvora uranja na dubinu do četiri metra...



Panula namijenjena lovu liganja se ne razlikuje previše od klasične lagane panule. Budući da se u ovakvom lovu najčešće pretražuje površinski sloj mora panula je uglavnom neopterećena. U more se pušta dvadeset do trideset metara strune promjera 0,40 do 0,50 milimetara na čijem se kraju preko zogulina spojen nalazi predvez promjera 0,30 do 0,40 milimetara, dužine do 2 metra, naoružan s jednom do tri skosavice, najčešće Rapale. Ukoliko se radi s više skosavica, tada posljednja može biti i Oita. Prosječan razmak među skosavicama je 50 centimetara, s tim da su skosavice s predvezom spojene preko kratkih prama dužine desetak centimetara, promjera 0,25 do 0,30 milimetara. Prame, kao i osnova predveza, su fluorokarbonske.


A jedno od posebno zanimljivih pomagala u panuli je Trolling board. To je pločica oblika sipine kosti izrađena tako da u prosjeku pri brzini povlačenja od 2,4 čvora uranja na dubinu do četiri metra.


Trolling board, naravno, ima više izvedbi, ali se u principu uvijek  s osnovnom strunom spaja s prednje strane preko pomičnog ‘oka’ čijim pomicanjem duž osi ovog pomagala ostvarujemo različiti napadni kut, a time i različitu dubinu urona. Sa zadnje se strane nalazi više provrta kroz koje se montiraju predvezi sa skosavicom. Srednji provrt će panulu vući ravno za tragom broda, dok će lijevi zanositi u lijevo, a desni u desno što omogućuje i istovremeno povlačenje više skosavica bez straha od mršenja.





Posebno je zanimljivo da se u trenutku kačenja lignje, Trolling board okreće za 180° tako da zakačenu lignju doslovno izglisira na površinu, što je vrlo praktično kod kačenja krupnijih primjeraka.