Jadrolinija

“Ružica” i “Cvijeta” zaplovile prema otocima, donosimo prve dojmove o novim katamaranima

Marinko Glavan

Foto Jadrolinija

Foto Jadrolinija

Dva nova katamarana u floti Jadrolinije uključena su u održavanje brzobrodskih linija na riječkom području



Dva novonabavljena katamarana u floti Jadrolinije, »Ružica« i »Cvijeta«, uključila su se u održavanje brzobrodskih linija na riječkom plovidbenom području. »Ružica« je na prvu plovidbu isplovila u utorak, na državnoj brzobrodskoj liniji Mali Lošinj – Ilovik – Susak – Unije – Martinšćica – Cres – Rijeka, a »Cvijeta« je jučer preuzela liniju Rijeka – Rab – Novalja.


Po povratku s cresko-lošinjskog arhipelaga u Rijeku, jučer smo o prvim dojmovima o novom brodu razgovarali s Lovrom Čovićem, zapovjednikom »Ružice« koji kaže da je plovidba prošla očekivano dobro.


Očekivanja velika


– A očekivanja su bila velika. Riječ je o gotovo novom brodu, izgrađenom 2023. godine, a oba novonabavljena katamarana gotovo su identična katamaranima »Kata« i »Danica«, s određenim poboljšanjima.




Kako smo i posada i ja već plovili na ta dva katamarana, znali smo kako se brod ponaša u plovidbi i u »manovri«, tako da smo vrlo zadovoljni, kaže kapetan Čović. U odnosu na stare katamarane Jadrolinije koji su održavali linije na riječkom području, riječ je, ističe, o brodovima daleko boljih karakteristika.


– Ovi brodovi imaju, da tako kažem, puno veći prag tolerancije na otvoreno more i lošije vremenske uvjete iako, naravno, i oni imaju svoja ograničenja. Ono što je nama također vrlo važno su i daleko bolje manevarske sposobnosti, tako da slobodno mogu reći kako se radi o za klasu boljim brodovima u odnosu na katamarane starije generacije, kaže zapovjednik.



Što se tiče poboljšanja u odnosu na »Katu« i »Danicu«, ističe kako ih ima više, poput većeg broja sanitarnih čvorova, čime su zadovoljni i putnici.


– »Kata« i »Danica« već su plovile na ovom području pa nije neka velika promjena za putnike, ali ljudi su oduševljeni jer su dobili nove brodove na linijama koje otočanima puno znače, a primijetili su i te razlike o kojima govorim. Uglavnom zadovoljni smo i mi i putnici, rekao je Čović.


Izgrađeni u Singapuru


Katamarani »Cvijeta« i »Ružica« izgrađeni su 2023. godine u Singapuru, dugi su 38 metara, široki 10 metara i mogu primiti do 312 putnika. Iz Jadrolinije ističu kako njihove vrhunske maritimne sposobnosti jamče kvalitetu usluge, a putnici će zasigurno uživati i u ugodnom i moderno uređenom interijeru.


Jadrolinija ih je nabavila putem javnog natječaja, po cijeni od 12,6 milijuna američkih dolara.


»Osim toga, vizualni identitet brodova donosi osvježenje u flotu – na krmi ovih katamarana istaknut je val u bojama hrvatske trobojnice pružajući im posebnu eleganciju i prepoznatljivost.


Nastavljajući tradiciju imenovanja katamarana ženskim imenima inspiriranim velikim ženama hrvatske povijesti, Cvijeta i Ružica nose značajnu simboliku. »Cvijeta« je ime dobila prema Cvijeti Zuzorić, poznatoj dubrovačkoj pjesnikinji 16. stoljeća, čija su djela nadahnjivala generacije.


»Ružica« pak nosi ime u spomen na Ružicu Markobašić, trudnicu tragično smaknutu 1991. godine na Ovčari. Tim se imenom odaje počast svim trudnicama i nerođenoj djeci stradalima u Domovinskom ratu«, stoji u objavi Jadrolinije.