ŠKOLJKE JADRANA

Rumenka se može se jesti i sirova i kuhana, pripravljena na sve poznate načine. Evo još nekoliko zanimljivosti o ovoj školjki sjajnih ljuštura

Boris Bulić

Rumenku nalazimo duž cijele naše obale, od sasvim plitkog mora pa sve do dubine od 60 metara, no najčešća je na dubinama do 10 metara. Preferira čista pjeskovita dna u koja se plitko ukopava, a položaj joj odaju sifonski otvori



Rumenka (Calista chione, Linnaeus, 1758) je školjka iz porodice ladinki (Veneridae) koja može narasti do 110 milimetara dužine i pritom težiti 0,12 kilograma. Prosječna lovna dužina se kreće oko 70 milimetara, a težina oko 0,05 kilograma.


Ima bilateralno simetrične, elipsasto ovalne, čvrsto građene ljušture. Prirasne linije su jasno vidljive. Površina je glatka i sjajna kao da je lakirana, po čemu je među jadranskim školjkama jedinstvena.


Vanjska boja ljuštura se kreće od zlatasto-crvene do tamne plamenobakarno-smeđe. Bez obzira na veličinu i intenzitet boje, uvijek je koncentrično isprugana tamnijim i svjetlijim trakama, ali i radijalno, nepravilno raspoređenim konusnim, svjetlije i tamnije nijansiranim trakama nejednake širine koje se zrakasto pružaju od vrha prema rubu.





Unutarnja strana ljuštura je glatka i mliječno bijela. Na dijelu izvan plaštenog ožiljka, unatoč debljini ljušture, proziru se koncentrična prugasta zatamnjenja s vanjske strane. Sam plašteni ožiljak je mat bijele boje. Rubovi ljuštura su glatki.


Brava se sastoji od 3 kardinalna i jednog prednjeg lateralnog zuba smještenog u lijevoj ljušturi, dok se na desnoj nalazi pripadajuća mu jamica. Lateralni se zub nalazi vrlo blizu prednjem kardinalnom.


Ligament je istaknut i vanjski, s tim da escutheon (ovalno ili vretenasto područje uz ligament) kod ove vrste nedostaje.


Vrh je također istaknut i ‘pomaknut’ prema prednjoj strani ljušture.


Srcoliko zaravnanje smješteno neposredno ispod vrha, tzv. lunule, crvenkasto-bijele ili potpuno bijele boje, jasno je ocrtano i na spoju ljuštura malo izdignuto.


Plašteni sinus je širok, smješten neposredno iznad prednjeg mišića zatvarača, a njegov konkavno klinasti ožiljak se na ljušturi proteže gotovo do sredine ljušture.


Mišići zatvarači su podjednake građe i veličine.


Stopalo je veliko i snažno, kukasto povijeno, narančaste do intenzivnocrvene boje.


Rumenka se hrani planktonom i organskim lebdećim česticama.


Mrijesti se u proljeće i ljeti.


Iako je nalazimo duž cijele naše obale, od sasvim plitkog mora pa sve do dubine od 60 metara, najčešća je na dubinama do 10 metara. Preferira čista pjeskovita dna u koja se plitko ukopava. Najbrojnija staništa ove vrste se nalaze oko Splita, Biograda na Moru i Zadra.


Kao i većini ostalih školjki koje se ukopavaju, položaj joj odaju sifonski otvori – dvije male svjetlucave rupice u pijesku.


Lovi se pridnenim povlačnim mrežama i dredžama, te ronjenjem prekapajući morsko dno.


Unatoč činjenici da je dosta česta i dobro rasprostranjena vrsta, na ribarnicama se pojavljuje rijetko. Često se koristi kao temeljni ukras na suvenirima.


Može se jesti sirova i kuhana, pripravljena na sve poznate načine.


Ostali narodni nazivi za ovu školjku su čarvijenka, klapun, kuka, lakirka, liza, politirka i žgobja.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA