Butor je u godinama prije i tijekom II Svjetskog Rata intenzivno izlovljavan zbog jetre koja je bogata vitaminom A. To je dovelo do značajnog pada njegove brojnosti, sve dok početak sintetičke proizvodnje vitamina A nije ugasio ovu granu ribarstva.
povezane vijesti
Stručnjak Instituta za biologiju mora dr. Ilija Ćetković kojem je more i život u moru pored struke očito i posebna strast nedavno nas je podsjetio na jednu vrstu morskog psa koju smo skoro pa zaboravili, a koja je nekad davno bila puno brojnija. Nažalost, prelov na svim razinama smanjio je i brojnost ove populacije. Evo što nam je Ilija rekao o tome:
– Svi smo navikli na pene ili pešikane kao uobičajene i česte stanovnike Jadrana, dok butora ne srećemo baš svaki dan. Butor (Galeorhinus galeus) je četvrti član porodice Triakidae koji živi u Jadranu.
Rijedak je u našem moru pa se u ulovima ribara vjerojatno često pomiješa s gore spomenutim rođacima. A razlikovati ga od ostalih vrsta nije teško. Najlakše ga je razlikovati po značajno manjoj drugoj leđnoj peraji koje su kod svih pena skoro iste veličine kao i prednja.
Također ima uvećan gornji režanj repnog peraja, znatno veće zube i glavu nešto drukčijeg izgleda nego rođaci – priča nam Ilija.
– Butor je inače kozmopolitska vrsta i nalazimo ga širom svijeta. U godinama prije i tijekom II Svjetskog Rata, izlovljavan je širom Kalifornije i drugih dijelova svijeta zbog jetre koja je bogata vitaminom A. To je dovelo do značajnog pada njegove brojnosti, sve dok početak sintetičke proizvodnje vitamina A, do kojega je došlo 1948. godine, nije ugasio ovu granu ribarstva. Zbog tadašnje važnosti, postoji i stari sinonim latinskog naziva za ovu vrstu koji glasi Galeorhinus vitaminicus – nastavlja Ilija.
– Butor na slici ispod slučajno je ulovljen mrežom u Ulcinju i dostavljen je u Institut za biologiju mora / Institute of Marine Biology u Kotoru 2021. godine.
Ista jedinka je nakon toga preparirana, čuva se u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore i služi u edukacijske svrhe.
Ciljani izlov butora trajno je zabranjen u velikom broju država Mediterana, uključujući i Crnu Goru – ispričao nam je Ilija Ćetković.