Kad riba prihvati, pusti se da malo ponese, pa nakon brzog odmotavanja najlona, što je znak da je riba gore, preklapa se preklopnik role i udara kratku ali oštru kontru. Tada bi riba trebala biti gore. Nikada se ne treba uzbuđivati nego samo pomalo, riba će se kad-tad umoriti...
povezane vijesti
Marino Cvjetanović je mladi ribolovac koji je u vrlo kratko vrijeme stigao izgraditi svoj ribolovni profil do zavidnog nivoa. Svoje znanje je stekao upornošću, testiranjem i konstantnim unaprjeđivanjem ribolovnih pristupa.
Marino je odlučio do svojih iskustava podijeliti i s nama i evo što nam je tim povodom rekao:
– Ovo je moj savjet svim početnicima koji pokušavanju loviti na srdelu.
Dakle, kupite šešulu, onu krupnu plastičnu žlicu kojom zahvaćate sjemenje u tržnim centrima. S tom šešulom se izbacuju sitno nareckane srdele koje treba svakih dvadesetak minuta izbaciti na lovno područje.
Na taj se način riba zadrži u svom području. Nemojte da vas brine ako na to dođe sitna riba jer gdje jede sitna, doći će i veća riba, možda i kapitalna poput palamide, strijelke, brancina ili orada – priča nam Marino.
– Ako lovite bez otežanja onda na svoj osnovni najlon, upredenicu ili šta već koristite, zavežete s fluorocarbon.
Moja je preporuka Seguar FXR, najjači brand za sada.
Ja obično vežem predvez dužine štapa Seguar FXR od 0,285 milimetara koji s osnovnim najlonom spajam s Uni-to-uni čvorom. Na to vežem kratki predvez Seguar FXR od 0,52 milimetra u dužini od 4 centimetra nakon čega ide kratka sajlica, što tanja i fleksibilnija s udicom na kraju.
Udica može biti bilo koja veličinom primjerena lovini.
Ja obično koristim Owner 2/0. Može se postaviti i udica dužeg vrata da ne precvika blizu udice.
Sve se to može povezati da bude još i kraće ili bez sajlice – nastavlja Marino.
– Ako se pokušava loviti konstantno na dnu, onda se postavi klizno olovo, suzu malenu od 3 do 5 grama.
A se lovi á volo, dok srdela još tone, s kalema se izvuče osnovnog najlona da lakše ode u more, ali i da riba uzme, ne osjeti nikakav otpor.
Kad riba prihvati, pusti se da malo ponese, pa nakon brzog odmotavanja najlona, što je znak da je riba gore, preklapa se preklopnik role i udara kratku ali oštru kontru.
Tada bi riba trebala biti gore.
Nikada se ne treba uzbuđivati nego samo pomalo, riba će se kad-tad umoriti.
Budući da je većini san uhvatiti palamidu i doživjeti nezaboravnu borbu s njom, idealno je smjestiti se u blizini brodova koji iskrcavaju srdelu, jer u čišćenju mreža svašta bude privučeno Ako se ne lovi blizu brodova treba bacati dalje i otvoriti špulu pa pričekati da najlon poleti poput torpeda.
Palamida je brza riba koja je po prisutna cijelom portu no tu su i strijelke, brancini.
Za šarage i orade ne treba daleko bacati, dovoljno je i 5 do 6 metara od obale.
Toliko od mene u ovom javljanju.
Nadam se da će vam ovi moji savjeti pomoći u nekom budućem ribolovu – ispričao nam je Marino Cvjetanović.