NOVA KNJIGA O RIBOLOVU

Ribolov nije samo lov ribe. To je način života, osjećaj koji se stalno nadograđuje

Boris Bulić

Trzanje ribe, koja u smrtnom strahu bježi, prenosi se na napetu uzicu, s uzice na savijeni štap, a sa štapa na ruke, a s ruke se penje u srce čovjeka i stvara milijune i milijune godina staro uživanje, kada čovjek sam sebi glasno uzvikuje: Tu je, tu je! I radi sve: oko, mozak, ruka, svaki živac...

Siniša Slavinić je napisao još jednu knjigu o ribolovu, no ta ‘ još jedna’ knjiga odskače od svega ostaloga što je ovaj spisatelj i iskusni novinar sportskog ribolova do sada napisao.


Premda mnogi ribolov doživljavaju kao razbibrigu, zanimaciju ili zabavu, ribolov je za majstore udice, a posebno za ljude koji pišu o ribolovu uvijek puno više od toga pa tako i Ribolovčevi zapisi govore o ribolovu kao načinu života, podsjećajući nas na posebno sofisticiran način da svako od nas ima svoju rijeku mladosti.


Knjiga ima šest poglavlja kroz koja se može saznati cijeli niz vrlo korisnih i u praksi primjenjivih podataka. Tu su osim klasičnog povijesnog pregleda ribolovnih činjenica, obrađene i tehnike, ali i Sinišina konkretna ribolovna iskustva koja je tijekom svog ribolovnog života uporno skupljao i arhivirao.





Siniša Slavinić je rođen u Bjelovaru 1959. godine. Diplomirao je novinarstvo i apsolvirao pravo, a svoj prvi ribolovni tekst je napisao za tjedne lokalne novine, Bjelovarski list, i tako je to zapravo krenulo.


Siniša je 2016. pokrenuo prve ribolovne novine u Hrvatskoj pod nazivom Ribolovac, napisao je desetak knjiga i objavio nebrojene stranice ribolovnih tekstova kroz časopise od kojih ga većina povezuje ponajprije s časopisom ‘Ribiči i ribe’ kojeg je 1992. godine pokrenuo i uređivao ga do prestanka izlaženja 2015. godine.


Kao strastveni ribolovac je od malih nogu sudjelovao na brojnim natjecanjima, a bio je i trener pa i član hrvatske ribolovne reprezentacije.


Tako je i 2018. godine primio Trofej Športske zajednice Grada Bjelovara, dvije godine kasnije Zlatnu plaketu Športske zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije, a onda i zlatnu značku Hrvatskog športskoribolovnog saveza.


Teško je na malo prostora predstaviti jedan cijeli ribolovni život, no Siniša je to na svoj osebujan način jednim dobrim dijelom uspio upravo kroz ovu knjigu.


A pogovor za ‘Ribolovčeve zapise’ je napisao prof. dr. sc. Vladimir Strugar, i možda dio tog pogovora koji vam donosimo uspije dijelom približiti ljepotu ribolovnih riječi koje je na stranicama svoje knjige Siniša uspio izložiti.



Dakle, evo što je profesor Strugar rekao o Ribolovčevim zapisima:


– Ovo je djelo osobito informativno i zanimljivo, pisano rukom iskusnog novinara, autora desetak knjiga o ribolovnoj tematici, urednika časopisa (Ribiči & ribe 1992. – 2015.) i pokretača prvih ribolovnih novina u Hrvatskoj (Ribolovac 2016. – 2019. godine).


U prvom se poglavlju priča o počecima ribolova u kojem se ribolov razmatra kao filozofiju života.


Prikazuje se ribolov i u svjetlu politike i političkih odluka društveno-političkih promjena koje su određivale odstranjivanje ‘nepoćudnih članova’.


Autor nas upoznaje i s poviješću sportskog ribolova pa tako saznajemo da su, primjerice, Kinezi već u 4. stoljeću pecali bambusovim štapom dok se u Europi ribolovni pribor spominje prvi put 1657. godine.


Nema sumnje da će i suvremene ribolovce zainteresirati povijesni pregled korištenja ribolovnog pribora i njegove proizvodnje.


Ribolov kao sport, rekreacija i (avan)turizam, vrlo rano je u povijesti čovječanstva reguliran različitim propisima i Zakonima. To zakonsko određivanje ribolova se može pratiti već od babilonskog cara Hamurabija (1792. – 1750. pr. Kr.) koji je donio poznati Hamurabijev zakonik pa sve do danas kada je u Hrvatskoj na snazi Zakon o slatkovodnom ribarstvu.


Autor prikazuje i zanimljivosti iz svijeta riba i ribolova naglašavajući koliku su ulogu u povijesti između ostaloga imale i nama danas nepoznate gostionice u kojima su se ribolovci, odnosno članovi društava, sastajali i održavali svoje skupštine i sjednice upravnih tijela.


Zanimljiv je i prikaz nastanka i razvoja udice. Prva se spominje prije 30000 – 40000 godina, a rađene su od različitih vrsta drveta, potom od kostiju, pa sve do prvih metalnihkoje su nastale prije 6000 godina.


Prikazana su i bitna obilježja pojedinih riba, tehnologija izrade pribora i mamaca, od ljeskovog ili bambusovog štapa pa do boila.


A posebno je poglavlje posvećeno životu slikara i slika s motivima riba, ribolova i rijeka te autorovim putovanjima.


U petom poglavlju upoznajemo velikane natjecateljskog ribolova iz svijeta i iz Hrvatske poput najtrofejnijeg talijanskog ribolovca Roberta Trabucca, trostrukog svjetskog prvaka Wolfa Rüdogera Kremkusa, potom Amerikanca Micka Thilla, ribolovca koji je Amerikance (na)učio ribolovu na plovak, ali i Mladena Blažekovića – Žekvu, našeg majstora ribolovnog sporta, člana prve reprezentacije Hrvatske na svjetskom kupu 1992. godine. Autor ističe kako su poznanstva s navedenim velikanima bila ‘praznik za dušu i uspomene’.





Tekst je obogaćen s osam intervjua s osobama koje su obilježile, kako ribolov pojedinih zemalja, tako i svjetski. Intervjue su autoru dali Englez Bob Nudd, živuća legenda svjetskog ribolova, hrvatski natjecatelj i višestruki prvak Hrvatske i član hrvatske reprezentacije, sveučilišni nastavnik Tihomir Hunjak, višestruki reprezentativci Hrvatske Anđelko Orač i Mihael Pongrac, te Zlatko Popović, osvajatelj naslova pojedinačnog svjetskog prvaka kao osoba s invaliditetom.


Poglavlje s intervjuima završava s reprezentativcem Alanom Perkom koji je nastupao na 19 svjetskih i jednako toliko europskih prvenstava te Goranom Radovićem, koji je četiri puta bio na postolju na svjetskim seniorskim prvenstvima.


Iskoristit ću zapažanje i mudrost najpoznatijeg mađarskog književnika 20. stoljeća Lajosa Zilahyja (1891. – 1974.) koji je napisao:


– Neopisiv je osjećaj i uzbuđenje pri djelovanju ove nevidljive i strane sile, koja zateže uzicu. Trzanje ribe, koja u smrtnom strahu bježi, prenosi se na napetu uzicu, s uzice na savijeni štap, a sa štapa na ruke, a s ruke se penje u srce čovjeka i stvara milijune i milijune godina staro uživanje, kada čovjek sam sebi glasno uzvikuje: Tu je, tu je! I radi sve: oko, mozak, ruka, svaki živac…



Lajos Zilahy opisao je zanimljiv, možda presudan, ribolovni trenutak koji je osjetio svaki ribolovac i koji možemo vizualizirati.


A to je učinio i Siniša Slavinić, autor knjige Ribolovčevi zapisi. Njegovi povijesni osvrti na pojave i događaje, materijale i tehnologiju pružit će znanje potrebno svakom tko je ribolovac ili možda odlučuje hoće li to biti.


Živo i uvjerljivo ispričana priča o osobama koje su životno povezane s ribolovom kao sportom, rekreativnim aktivnostima i putovanjima, koji su dostizale svjetske vrhove i upoznali tolike rijeke, gradove i ljude znatno će obogatiti i proširiti naše spoznaje o ribolovu te razumjeti kako je ribolov i filozofija života i više od sporta – rekao je prof. dr. sc. Vladimir Strugar.