BACAČKI MULTIPLIKATORI

Razlikujete li round profile od low profile bacačkih multiplikatora?

Boris Bulić

Jedna od prvih stavki na koju valja obratiti pažnju je poštovanje gramaže odnosno libraže. Ako se na multiplikatoru nalazi oznaka od 14 libri, tada bi i struna i štap trebali biti također iste libraže, što je svakako preduvjet za maksimum koji se može postići u radu s bacačkim multiplikatorima.



Općeprihvaćeni je stav da je krajnji domet bacačkih multiplikatora daleko veći od dometa stacionarnih rola, što je zapravo vrlo upitna stavka. Naime, unatoč potencijalno savršenoj sinkronizaciji kalema s inercijom varalice, zbog većeg broja provodnika, a samim tim i nešto drukčije akcije štapa, te zbog vodilice strune na multiplikatoru, krajnji su dometi skoro izjednačeni, u odnosu na stacionarne role i klasične spinnerske štapove, s tim da su prema rezultatima nekih istraživanja krajnji dometi postignuti klasičnim priborom ipak nešto dalji nego dometi ostvareni bacačkim multiplikatorima. A sudeći prema dosadašnjim raspravama, čini se da ta diskusija ima sve šanse postati jednom od onih vječnih i nikad završenih ribarskih rasprava.


Ipak, nezavisno od spora oko krajnjeg dometa, lov s bacačkim multiplikatorima svakako ima svojih prednosti od kojih je na prvom mjestu snaga ovih malih strojeva koja ih, zahvaljujući prijenosu (a zato se i nazivaju multiplikatori) te okomitom položaju glavne osovine na smjer pružanja štapa i strune, u ovom segmentu postavljaju daleko iznad stacionarnih rola iste klase. Upravo su zato bacački multiplikatori primjereniji alat za zabacivanje i vođenje teških varalica i zamaranje velikih riba. Inače se bacačkim multiplikatorima mogu zabacivati varalice težine od 7 do 100 grama. Za one lakše od 7 grama primjerenije su stacionarne role.





S druge pak strane, u radu s bacačkim multiplikatorima ćemo, unatoč jednakom ili čak i većem prijenosnom omjeru zbog manjeg promjera kalema i nešto kraće pogonske ručice nego kod stacionarnih rola, za istu količinu namotane strune trebati uložiti ipak nešto više truda.


A da bi bacački multiplikatori mogli dati svoj optimum, i ostatak pribora mora biti potpuno usklađen. Jedna od prvih stavki na koju valja obratiti pažnju je poštovanje gramaže odnosno libraže. Ako se na multiplikatoru nalazi oznaka od 14 libri, tada bi i struna i štap trebali biti također iste libraže, što je svakako preduvjet za maksimum koji se može postići u radu s bacačkim multiplikatorima.



Iako postoje round profile i low profile bacački multiplikatori, važno je napomenuti da su low profile temeljno baitcaster reel, odnosno bacački multiplikatori, dok su round profile temeljno trolling reel, odnosno panulaški multiplikatori. Najmanji modeli round profile multiplikatora se mogu koristiti za izbačaj uistinu teških varalica, od 150 grama pa naviše, no neusporedivo su nezgrapniji za rukovanje od niskoprofilnih bacačkih multiplikatora.