RIBOLOVNI PRIBOR

Razlikujete li monofile s memorijom i one bez memorije? Da biste kvalitetnije posložili svoje sisteme, evo malo korisnih informacija

Boris Bulić

Monofilne strune bez memorije, u odnosu na krute i žilave najlonske monofile, osim brže regeneracije imaju i znatno veću istezljivost. Tako su u panuli mekši najlonski monofili u prednosti nad krutima, pogotovo kada je u pitanju tradicionalna panula iz ruke kod koje će podatnost takvog najlonskog monofila s lakoćom kompenzirati sve grube trzaje zakačene ribe.



Najlonski su monofili po definiciji jednostruke strune izrađene od polyamida.


U zavisnosti od primjesa mogu imati veću ili manju memoriju što znači da će se nakon plastične deformacije sporije ili brže vratiti u prvotno stanje.


U principu, najlonski monofili koji nakon silaska sa špule ostaju u namotajima poput opruge, imaju veću memoriju, krući su, žilaviji, manje nosivosti i teže podnose plastične deformacije. Za razliku od njih, najlonski monofili koji nakon silaska s špule široko i mekano padaju bez karakterističnih opružnih kovrča, nemaju memoriju, podatniji su, istezljiviji, nosiviji i mekši te se kao takvi nakon istezanja znatno brže regeneriraju.




Važno je znati da strune bez memorije u odnosu na krute i žilave najlonske monofile osim brže regeneracije imaju i znatno veću istezljivost, u prosjeku oko 10 posto.


Drugim riječima, ako mekanom strunom lovimo na četrdeset metara dubine, pod uvjetom da uopće uspijemo osjetiti nekakav trzaj, udice ćemo u kontri pomaknuti s mjesta tek nakon što istegnemo četiri metra strune.



Upravo se iz tog razloga u kančarenju i ostalim tehnikama koje zahtijevaju brze, ako ne i trenutne reakcije, ne koriste mekani – no memory najlonski monofili već oni kruti i žilavi.


Nasuprot tome, u panuli su mekši najlonski monofili u prednosti nad krutima, pogotovo kada je u pitanju tradicionalna panula iz ruke kod koje će podatnost takvog najlonskog monofila s lakoćom kompenzirati sve grube trzaje zakačene ribe.