Prilikom povlačenja, kastmasteri zbog svoje asimetrične građe vrlo brzo rotiraju oko svoje uzdužne osi, pa budući da je varalica teška, a rotacija konstantna, u slaganju sistema s kastmasterom valja koristiti isključivo zogulin vrhunske izvedbe kako bi se eliminiralo neželjeno sukanje strune.
povezane vijesti
- Koliko se daleko usuđujete zabaciti svoj ribolovni sistem? Ukoliko koristite shock leader tada nikakvog ograničenja ne trebate imati
- Iz svijeta znanosti – Andrej Gajić objavio rad o nalazu morskog psa prasca s leucističnim poremećajem pigmentacije
- Škrt na riječima, dobar u panuli. Povukao iglicu na 18 metara dubine pa nasukao cara od 4,3 kilograma
Jigovi kao osnovne varalice za shore jigging nisu komplicirane izvedbe. Sastoje se od ribolikog metalnog tijela s dvije integrirane alkice smještene na krajevima varalice. Zavisno od proizvođača i njegove maštovitosti različito su obojane, najčešće holografskim tehnikama. Na prednjoj su strani koja se vezuje za predvez najčešće nalijepljene i oči kako bi simulacija ribe bila što vjernija, dok je na stražnjoj alki preko split ringa postavljena trokuka ili jednokuka udica, veličinom primjerena veličini varalice. Katkad se na gornju alku postavlja assist hook montaža kao i kod klasičnog vertical jigginga, čime se dodatno povećavaju šanse za kačenje ribe. Naravno, pritom treba paziti na veličinu udica kako se ne bi poremetilo vođenje i željena i očekivana akcija varalice.
Veličinu i težinu varalice treba prilagoditi daljini izbačaja i dubini, te očekivanoj lovini. Ukoliko su nam cilj pauci i pirge, tada ćemo raditi s najmanjim i najlakšim jigovima do 20 grama težine koje ćemo lako voditi neposredno iznad dna, no ukoliko su na meti velike palamide, tada se ni sa stogramskim varalicama ne može pogriješiti. U prosjeku se ipak lovi s jigovima težine između 30 i 60 grama.
Kastmasteri, premda također u potpunosti metalni, bitno se razlikuju od jigova namijenjenih shore jiggingu. Domet im je impresivan što se naslućuje i iz naziva. Tijelo je kod ovih varalica zapravo samo kosi isječak metalne šipke na kojem se s jedne strane nalazi zogulin s kopčom, a s druge trokuka udica. Prilikom povlačenja, ova varalica zbog svoje asimetrične građe vrlo brzo rotira oko svoje uzdužne osi što za posljedicu ima stroboskopsko bljeskanje koje je pod morem izuzetno vidljivo i provokativno. Budući da je varalica teška a rotacija konstantna, u slaganju sistema s kastmasterom valja koristiti isključivo zogulin vrhunske izvedbe kako bi se eliminiralo neželjeno sukanje strune.