Nije svako žalo izdašno, niti je svako mjesto jednako bogato ribom. Zatvorene uvale i dalje će biti siromašne dok se god i posljednji turist ne prestane bućkati i točati noge u moru. No mjesta na kojima su kurenti izraženi, a obala otvorena, okupljališta su vrsta koje su jedva dočekale ovo doba godine da mogu nesmetano prići obali i uživati u ispaši ili lovu, sve prema sklonostima i navikama.
povezane vijesti
Postsezonsko podne na plažama najčešće izgleda kao pretrpana tržnica, no to nas zapravo ni ne zanima jer pored lošeg odabira doba dana, još uvijek vrijedi zabrana lova na plažama i u lukama.
No postoje ona skrovita i manje skrovita žala i divlje plaže koje i nisu formalno plaže, već samo dijelovi obale sa nešto ugodnijim prilazima moru. Takva su mjesta jednako kao i službene plaže ovo ljeto bile zakrčene svim mogućim i nemogućim gostima, no sada su uglavnom poluprazne. U podnevnom se dijelu dana još uvijek može čuti galama i bućkanje, no kako dan odlazi kraju, tako se i gosti polako ali sigurno povlače ostavljajući žala najprije polupraznima, a onda i potpuno praznima.
To je trenutak koji svaki zagriženi obalni ribolovac cijelo ljeto čeka. Sad je prilika da se okušamo u onome što najviše volimo!
No nije svako žalo izdašno, niti je svako mjesto jednako bogato ribom. Zatvorene uvale i dalje će biti siromašne dok se god i posljednji turist ne prestane bućkati i točati noge u moru. No mjesta na kojima su kurenti izraženi, a obala otvorena, okupljališta su vrsta koje su jedva dočekale ovo doba godine da mogu nesmetano prići obali i uživati u ispaši ili lovu, sve prema sklonostima i navikama.
Pa kako odrediti da li je mjesto na kojem namjeravamo loviti izdašno ili nije i na kraju krajeva, koliko daleko zabacivati, kakvu ješku koristiti i kakav pribor?
Da, to su najčešća pitanja koja muče početnike, ali i dobar dio naprednih polaznika. A odgovori su zapravo lagani i jednostavni da ne mogu biti jednostavniji.
Za dobiti ih, treba samo najobičnija maska i malo hrabrosti za ulazak u more koje više nije onako toplo. Vrijeme ulaska? Naravno, neposredno pred suton.
Dubina? Nula! Na površini ste i samo osmatrate.
Na smiraju dana je vidljivost najčešće loša, no za ono što nama treba sasvim je dostatna. Ukoliko smo našli obalu kakva nam odgovara (a to znači sa mješovitim, šarenim dnom koje nije zatvoreno u plitkoj uvali već je otvoreno strujanju, i relativno blago položeno) trebamo zaplivati kontra kurenta, što najčešće znači pravo od obale prema vani.
Da biste kasnije znali ispravno preračunavati, na vrijeme izmjerite koliko metara možete prijeći u dva ili četiri zaveslaja rukama, pa kad uđete u more počnite brojati.
Ako je sve kako treba, već ćete nakon desetak zaveslaja, ili metara, naići na špare koji bi vas veličinom mogli iznenaditi. Ona sitnež koja je do unatrag mjesec dana bila vidljiva i dostupna djeci sada se izgubila, a na njihovo su mjesto došli krupni matični primjerci. Nastavljajući neizostavno ćete naići na salpe koje će vas jednako iznenaditi. Ako ste pogodili mijenu mjeseca, a to je dva-tri dana prije punog, tada ronite-plutate u vrijeme nadolazeće plime i gledate salpe na ispaši. Njihova bi se veličina trebala kretati od četrdeset deka pa na više, i to u jatima koja broje oko tridesetak komada.
Nemojte zastajati da vas kurenat ne vrati, već samo hrabro nastavite.
Na nekih tridesetak metara od obale trebao bi dominirati pijesak iz kojega raste purić ili pak posidonija. Naravno, dno je i dalje šareno tako da ‘otoke’ ogoljene površine ribe lijeno preplivavaju. Na pješčanom su dijelu sve češće trlje koje uredno prekopavaju pijesak u porazi za zalogajem, dok im iza leđa čuče nedorasli fratri, čekajući da vrijednim trljama što promakne. Tu i tamo se može vidjeti do pola ukopani ranj kako vreba neopreznu mlađ.
Na tom su dijelu mogući susreti sa ovčicama koje najčešće lebde nekih pola metra od dna. Manji dio jata bude zabavljen traženjem hrane što jato zadržava u mjestu.
Nastavljajući plivati trebali bi naići na jata bugvi i manula koja su prišla kraju u potrazi za hranom. Velike su i nisu više plahe. Vas ne doživljavaju kao prijetnju jer se ponašate mirno i neagresivno, a osim toga puni mjesec i na njih djeluje.
A ukoliko na vašem putu naiđete na nekakav mali brak, hrpu kamenja ili kakvo drugo potencijalno okupljalište, brzo glavu van mora, potražite pogledom orjentire i zapamtite broj zaveslaja. U glavi pomnožite sa metrima i zapamtiti podatak. Ako ste dobro veslali sada ste već gotovo stotinjak metara daleko od obale i vrijeme je da se vratite i zabacite svoje sisteme na najizgledniju poziciju.