VATRENJAČA

Prijeti li Jadranskom moru invazija nove vrste?

Boris Bulić

Imao sam bliski susret s invazivnom ribom lav (Pterois miles), ali ne negdje gdje je uobičajeno pronaći je. Da budem precizniji, snimio sam nekoliko fotografija lionfisha u Jadranskom moru dok sam ronio s DC Manta kod rta Stupište, blizu obale Komiže, na otoku Visu. Ovo su prve snimke, te vjerojatno prvi zabilježeni susret s ovom invazivnom vrstom ribe u Jadranskom moru – rekao je Damir Zurub.



Vatrenjača, kako su riblju vrstu Pterois miles odnedavno nazvali mediji, a onda i ribolovci, riba je o kojoj se dugo priča u različitim kontekstima. U akvaristici je bila omiljena vrsta akvarista koji su voljeli otrovne egzote tako da je korištena u mnogim akcijskim filmovima u kojima su se glavni junaci u podmorju riskirajući život susretali s ovim opasnim ribama ili bi ih pak glavni negativci držali u ogromnim akvarijima hraneći ih manjim živim ribama, a što bi naglašavalo njivu opakost i negativan karakter.


U to vrijeme su tu ribu nazivali morski puran, riba lav ili riba škorpion što su uglavnom bile samo prevedenice s drugih jezika.


Naravno, ta je opasna i otrovna riba živjela u tropima, na Dalekom Istoku ili već negdje drugdje ali svakako jako daleko od nas i našeg mora. No kako je priroda pomicala svoje granice tako se i ta udaljenost postepeno, a onda sve brže počela smanjivati.





Tako je, ne tako davno, ta šarena napuhana riba uspostavila svoju populaciju u Grčkoj, koja usput i nije toliko daleko, te je svojom invazivnošću i agresivnim ponašanjem prema svemu jestivom u moru počela stvarati konkretan problem.


A onda su se nedavno pojavili i prvi nalazi ove vrste na Otrantu što je zapravo bila samo uvertira u ono što slijedi. Naravno, Talijani su je spremno proglasili novom vrstom Jadrana što smo mi odlučili prečuti i ignorirati kao da se time prirodni slijed može zaustaviti.


Naravno, slijed je bio nezaustavljiv, a potvrda njenog prisustva je nedavno došla zabilježena objektivom Damira Zuruba koji je tu invazivnu vrstu snimio na Visu.



Za očekivati je da je samo pitanje trenutka kad će se proširiti po cijelom Jadranu i u tom svom širenju pomaknuti mnoge granice za koje smo mislili da su stalne i nepomične.


Naš istaknuti stručnjak za podmorje i život u Jadranu Pero Ugarković je, vezano uz potvrdu prisutnosti ove vrste u Jadranu i njenu potencijalnu ekspanziju, tako rekao:


– Na kraju ćemo sami od sebe prihvatiti ovu ribu kao običnu pojavu. Nema nepromjenjivog bitka, sve teče sve se mijenja. Mi već stoljećima pokušavamo intenzivno i neselektivno izloviti sve iz mora, nasipamo, gradimo i zagađujemo. Svaka nova generacija pamti drugačiji, iskonskiji Jadran svoje mladosti koji se neće vratiti. Nekoj budućoj generaciji možda vatrenjača postane i simbol Dalmacije.



Damir Zurub koji je vatrenjaču snimio kraj Visa rekao je:


– Danas sam po prvi puta imao bliski susret s invazivnom ribom lav (Pterois miles), ali ne negdje gdje je uobičajeno pronaći je. Da budem precizniji, snimio sam nekoliko fotografija lionfisha u Jadranskom moru dok sam ronio s DC Manta kod rta Stupište, blizu obale Komiže, na otoku Visu. Ovo su prve snimke te vjerojatno prvi zabilježeni susret s ovom invazivnom vrstom ribe u Jadranskom moru.


No nakon objave Damira Zuruba javilo se više ljudi koji su se već ranije sreli s ovom ribom od kojih je jedan i Bojan Majcen koji tvrdi da je vatrenjaču vidio još u jesen 2019. godine na Kampanelu kod Paklenih otoka.


Budućnost je teško predvidjeti, ali je za očekivati da će u skoro vrijeme ova invazivna vrsta biti prva na listi za odstrel kao nepoželjan i nadasve opasan stanovnik podmorja ta da će se možda njen izlov i nagrađivati. No to je ipak samo pretpostavka budućnosti koja je unatoč velikoj izvjesnosti, za sada još ipak dovoljno daleko.