Budući da je udičarima najtraženija lovina uvijek oborita riba, predvez mora biti prilagođen takvoj lovini. No budući da pretražujemo teren, duljinu prama bi trebalo malo skratiti. Tako najdonja udica u traženju i dalje lovi ispod olovnice, no njena je prama duga tek tridesetak centimetara…
povezane vijesti
- Jeste li ikada pokušali loviti brancina á volo? Ako niste, sada je pravo vrijeme za to
- Iznenađenje shore jigginga. Kad je već namjeravao odustati, zubatac mu u propadanju pokupio varalicu
- Koristite li svjetlo dok lovite lignje? Postoji puno načina za svijetljenje s tim da je najbolje rješenje definitivno potopivi feral
U potrazi za pravom poštom dno ej potrebno sondirati ili pomoću elektronike ili klasičnim kuckanjem olovnice po dnu.
Ukoliko nam sondiranje dna otkrije pravi brak tada je uvijek poželjno sidriti se. Pod pretpostavkom da ne znamo koliko je brak velik, sidriti se treba na njegovom početku, pa popuštanjem sidrenog konopca istražiti kompletnu padinu.
Ukoliko uspješno lociramo ribu, tada je potrebno i zapamtiti orijentire na obali kako bismo se po potrebi mogli još koji puta vratiti na to isto mjesto. Naravno, važno je dobro odrediti i procijeniti smjer kurenta, pri čemu svakako valja pamtiti u kojoj je fazi bila plima odnosno oseka kako idući puta ne bismo lovili ‘u bunaru’.
Ješka u ovakvom traženju pozicija mora biti dovoljno bogata i ukusna da bi privukla lovinu. Sa svježim dagnjama ili gamborima teško se može promašiti.
Budući da je udičarima najtraženija lovina uvijek oborita riba, predvez mora biti prilagođen takvoj lovini. No budući da pretražujemo teren, duljinu prama bi trebalo malo skratiti. Tako najdonja udica u traženju i dalje lovi ispod olovnice, no njena je prama duga tek tridesetak centimetara. Srednja se prama vezuje na udaljenosti od četrdesetak, a duga je 35 centimetara. Najgornja je prama vezana na metar od olovnice, a duga je 50 centimetara.
No u trenutku kad se riba otkrije i odredi pozicija, te se barka uspješno usidri, ovaj će predvez možda trebati zamijeniti nekim primjerenijim lovini koju smo pronašli.
Ista je stvar i s udicama. Iako se u traženju pozicije, ali i u kasnijem lovu, najčešće koriste tanje žičane udice širine luka 10 do 15 milimetara, uvijek valja imati i navezane kvalitetnije kovane udice koje mogu izdržati udarce većih primjeraka, a istovremeno veličinom i oblikom omogućiti kačenje i prosječno velikih riba.