Šarzi najbolje grizu oko 9 sati ujutro, i poslijepodne oko 17, dok orade i ostale ribe ujutro ranije, a poslijepodne kasnije od toga. Ovaj šarag je zagrizao na komadiće papaline, a nakon njega i tri ušate kao kolateralne žrtve tog ribolova.
povezane vijesti
- Kako ješkate srdelu, cijelu ili u komadima? Ako do sada niste, možda biste je trebali pokušati ješkati bez glave
- Odlazite li u ciljani lov na palamide? Ako do sada niste bili možda je krajnje vrijeme da se u tome okušate
- Predvez je jako bitna stavka. Zahvaljujući dugom predvezu nije izgubio ribu od 14 kilograma
Iz Malog Lošinja nam se javio Saša Botaš, ribolovac koji pomno bira i vrijeme i lovinu. Ovoga mu je puta na meti bila plemenita lovina koju je nasukao á volo tehnikom, tako učinkovitom u pjenom zamućenom moru.
Evo što nam je Saša rekao o tom svom načinu lova.
– Obično nakon što se smire vjetrovi koji neprekidno pušu nekoliko dana zaredom iz južnog kvadranta, jugo ili garbin, pa kad more u kraju dobro ispremiješa floru i faunu, probudi se alarm da je vrijeme za krenuti prevariti kojeg većeg šaraga, oradu ili bilo kojeg gladnog sparida koji se u to vrijeme intenzivno gosti u samoj morskoj pjeni.
Obično biram kamenite rtove, punte na ulazima u lučice ili uvale na kojima je more danima tuklo u kraj, te u smiraju vjetrova dok još ima mrtvog mora bacam udicu u more. Ovakvi vremenski uvjeti su mi se pokazali najboljima za ovu vrstu ribolova – priča nam Saša.
– Iako najviše preferiram bulentin ribolov iz brodice, ova tehnika mi se pokazala vrlo učinkovitom, a jednostavnom za pripremu.
Ješku pripremim ranije kod kuće tako da mogu nesmetano loviti bez opterećenja i gubljenja vremena i prostora za taj manevar na licu mjesta.
Što jednostavnije – to bolje.
Tehnikom á volo, odnosno ‘u padu’, obilato ješkam papalinu ili srdelu narezanu na komadiće ili na filete.
Znači, bez olova zabacujem izvan granica ruba pjene, više od 15 metara od kraja i puštam da sporo tone, uz lagano namatanje role kada se udica, po mojoj procjeni, približi dnu.
U ribolov odlazim u jutarnjim satima prije svitanja, ili poslijepodne sat-dva prije zalaska sunca, kad je ribi vrijeme hranjenja – nastavlja Saša.
– Po mom iskustvu, u ovom periodu godine, šarzi najbolje grizu oko 9 sati ujutro, i poslijepodne oko 17, dok orade i ostale ribe ujutro ranije, a poslijepodne kasnije od toga.
Ovaj šarag je zagrizao na komadiće papaline, a nakon njega i tri ušate kao kolateralne žrtve tog ribolova.
Šarag se na ješku baca silovito i guta odmah ješku, snažna kontra nije potrebna, već samo odgovor na povlačenje i udica će se sigurno zabiti dovoljno čvrsto.
Za ovakav je lov najbolje koristiti udice širokog luka.
Da ne bi sve bilo idealno, jednu ribu, po mojoj procjeni težine preko jednog kilograma nisam uspio izvući, skinula se. Pretpostavljam da je bio isto šarag.
Uglavnom, riba od 610 grama izmamila je osmijeh, i dala mi dovoljno zadovoljstva da mogu taj ribolovni dan proglasiti uspješnim i nakon toga zadovoljan otići kući.
Nekoliko dana prije ovog šarga, ulovio sam istom tehnikom i oradu istih gabarita, a u kasnu jesen i jednog šarga teškog blizu jedan kilogram.
I za kraj, od opreme koristim štap dug 2,7 metara, upredenicu promjera 0,205 milimetara, fluorokarbonski predvez od 0,28 milimetara, te udice Mustad Big Gun u veličini 1 – ispričao nam je Saša Botaš.