Foto Mladen Trinajstić
Studentice PMF-a projektom nastoje podignuti svijest o globalnom zatopljenju ali i utjecaju koji turizam, gradnja uz obalu i prelov imaju na Jadransko more
povezane vijesti
Skupina studentica Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, članica Udruge studenata biologije – BIUS, okupila se ovog tjedna u Puntu na otoku Krku.
Razlog njihova višednevnog radnog druženja zanimljiv je i hvalevrijedan studentski projekt “Mala škola biologije mora“.
Edukacija ljudi – najbitniji korak
Kako su nam predstavile Daria Trinajstić i Klara Vladimir, suvoditeljice BIUS-ove Sekcije za biologiju mora i ujedno inicijatorice ali i organizatorice tog projekta, cilj i svrha projektnog okupljanja koje je u Punat dovelo osam predanih studentica tog fakulteta rad je na proučavanju i zaštiti Jadranskog mora, tako i područja Kvarnera.
– Kako bismo sačuvali staništa i faunu, prvi i najbitniji korak je edukacija ljudi. Upravo iz tog razloga, suvoditeljica sekcije i ja, odlučile smo pokrenuti projekt Male škole biologije mora koji se zahvaljujući mojoj ranijoj suradnji s Institutom MareMundi, ovih dana održava upravo u toj iznimno kvalitetno ustrojenoj ustanovi sa sjedištem u Puntu, objašnjava nam Krčanka Daria Trinajstić.
Iako je većina edukacijskih projekata fokusirana na educiranje građana, kolegica Klara i ja smo odlučile otići korak dalje i organizirati trodnevnu edukaciju studenata koji će u budućnosti, kao biolozi i stručnjaci na području biologije mora, biti na prvoj liniji zaštite okoliša, nastavlja naša sugovornica.
Njena kolegica i suvoditeljica Sekcije, Klara Vladimir iz Rovinja, dodala je i da je upravo stoga studenticama i studentima koji kreću zahtjevnim i izazovnim putem morske biologije vrlo bitno omogućiti što više teorijskog, ali i praktičnoga znanja.
Edukacija se održava uz stručno vodstvo i asistenciju naših austrijskih kolega iz Mare Mundi instituta, dr. Roberta Hofrichtera, zoologa koji je posvetio većinu svojega života proučavanju Sredozemnog, a posebice Jadranskog mora te dr. Maximiliana Wagnera – biologa i znanstvenika koji u Rijeci, na Građevinskom fakultetu, sad širi i obogaćuje svoja znanja, kroz postdoktorandsko obrazovanje, nastavljaju Trinajstić i Vladimir.
Predavanja i praktičan rad
Studentice koje su nam se priključile u ovom projektu tijekom višednevnog teoretskog ali i praktičnog rada u samom institutu ali i na terenu, točnije u moru, polaze teorijska predavanja o svim skupinama organizama koji žive u moru, uz mogućnost primjenjivanja svega naučenoga i u praktičnome radu.
Projektom nastojimo podignuti svijest o globalnom zatopljenju ali i utjecaju koji turizam, gradnja uz obalu i prelov imaju na Jadransko more.
Naglasak u projektu kojeg provodimo ipak stavljamo na metode istraživanja mora koje studenti ovdje sad i sami mogu isprobati, uz ostalo i kroz zajedničke terenske aktivnosti sakupljanje planktona planktonskim mrežama, sakupljanje uzoraka pijeska s plaže te uzorkovanja, determiniranja i proučavanja organizama s kojima se susrećemo, nastavlja nadalje mlada Krčanka.
Ideja nam je i da dodatna znanja iz područja biologije mora koje ovdje stječemo povežemo sa svim ostalim srodnim granama znanosti, kao što su oceanografija i geologija, a sve kako bi studenti, ili u ovom slučaju studentice, razvili interdisciplinarno razumijevanje morskih organizama i njihove uloge u okolišu, nadovezuje se mlada Rovinjka.
“Girl power” biologinja mora
Iako ih za trajanja Male škole biologije mora vremenske prilike baš i nisu mazile te su ih u provođenju njihovih (pod)morskih aktivnosti u jednom dijelu pratile kiša, kao i ne baš visoke temperature zraka ali i mora, na Krku okupljene predstavnice nove generacije hrvatskih biologinja mora nisu se dale smesti te su usprkos povremenom drhtanju na vjetru spremno i spretno sa nama odradile i onaj “komunikacijski aspekt” svojih nastojanja, u vidu razgovora s novinarima.
Upoznavanje javnosti s ovim što činimo i što kroz svoje aktivnosti nastojimo postići zapravo je jednako važno kao i sam istraživački rad, ustvrdila je Daria ocjenivši da niti jedan od ciljeva njihova rada neće niti može biti ostvaren bez educiranja najšire javnosti o problemima koji utječu na stanje mora.
Višednevni rad i boravak u Puntu, jednako kao i provođenje svih njihovih znanstveno-istraživačkih radnji, potvrđujući činjenicu da se očuvanju okoliša pa tako i mora na našem području iz dana u dan pridaje sve veća pažnja, financijskom su podrškom pomogli predstavnici Marine Punat, Općine Punat te Grada Krka, ali i Primorsko-goranske županije.
Uz spomenute suvoditeljice BIUS-ove Sekcije za biologiju mora, u trodnevnom programu Male škole bilogije mora koja se u suradnji s MareMundi institutom provodi u Puntu sudjeluju i studentice PMF-ova Biološkog odsjeka Hana Jurković, Majda Vacka, Marina Batan, Tihana Ljubisavljević, Lorena Halužan i Gracija Filipović.
Sve te djevojke, uz Vladimir i Trinajstić koje ih vode, prema svemu sudeći predstavljati bi mogle novi, ili bolje rečeno budući val hrvatskih “girl power” biologa mora.