PANULA ZA BRANCINA

Panulate li brancine? Evo malo savjeta za uspješniji lov i bolje bokune

Boris Bulić

Brancina se Iz barke ga se može loviti na puno načina, no najčešće se lovi panulom. Na kraju panule može biti prirodna ješka ili varalica dok se od prirodnih se ješki može povlačiti živa ili uginula riba, riblji filet ili riblja kožica, a od glavonožaca sipa ili lignja.



Osnovna konstrukcija panule za brancina je vrlo jednostavna. Na osnovu promjera ne preko 0,35 milimetara nastavlja se fluorokarbonski predvez promjera do 0,30 milimetara, dug 3 metra, na čijem se kraju nalazi varalica ili živa ješka.


Varijacija na temu uključuje jednu do dvije klizne olovnice na osnovi koje imaju zadatak spustiti panulu u dublji sloj mora.


Naravno, panulati se može i s klasičnom viškom panulom, pri čemu broj ukupnog olovnog otežanja treba prilagoditi brzini povlačenja i lovnoj dubini. Tako većina viških panula namijenjenih lovu brancina ima tek prvi niz olovnica, deset desetgramskih ‘oliva’ međusobno udaljenih sedamdeset centimetara. Osim olovnica, može se koristiti i dakronska upredenica s olovnom jezgrom u dužini od petnaestak metara, no tada predvez mora biti barem dvostruko duži.




Na kraju panule može biti prirodna ješka ili varalica.



Od prirodnih se ješki može povlačiti živa ili uginula riba, riblji filet ili riblja kožica, a od glavonožaca sipa ili lignja.


Od živih se riba na panuli najčešće koristi iglica ili cipal, koji se armaju s dvije do tri udice. Iglica se arma na klasičan način s tri udice, od kojih prva jednokuka klizna ide kroz kljun odozdo prema gore, druga trokuka ili jednokuka po sredini tijela s trbušne strane neposredno pod kožu, a treća fiksna, isto jednokuka ili trokuka, odmah iza analnog otvora također neposredno pod kožu. Važno je na kljun iglice navući manji komadić prozirnog bužira kako bi spriječili neželjenu rotaciju i zanošenje tijelom panulanja.


Cipal se ješka s dvije udice tako da prva klizna prolazi kroz usta odozdo prema gore, a druga fiksna po sredini tijela s leđne strane.


Na isti se način ješka i sva ostala riba, živa ili uginula.


Lignja i sipa se ješkaju tako da se najčešće trokuka udica postavlja između krakova ili za lijevak, dok se klizna jednokuka kači za kraj plašta.


Fileti se za ješku za panulu u pravilu izrezuju od bočnog dijela, od sredine tijela prema repu, a armaju se u pravilu s jednom do dvije fiksne jednokuke udice.


Često se za panulu koristi i riblja kožica, u pravilu od pauka ili brancina, armana na isti način kao i file.


Kod panulanja s filetom ili ribljom kožicom, važno je da ješka koju vučemo bude tako iskrojena da se tijekom povlačenja ne uvrće oko osi.