Treba li brinuti?

Otkud lososi u Jadranu? Love ih od Kvarnera do Zadra, provjerili smo o čemu se radi

Branko Šuljić

Društvenim mrežama šire se informacije o ulovima "strane" ribe, doznali smo detalje



RIJEKA – Mail poruka pomalo zabrinjavajućeg sadržaja pristigla je ovih dana u našu redakciju. Tekst je potkrijepljen i fotografijama. Umjesto prepričavanja njegova sadržaja, prenosimo ga u cjelini, nije opširan.


»Ovu temu smatram od krajnje važnosti, budući da je u posljednje vrijeme viđena i ulovljena velika količina lososa u Jadranskom moru. Losos je strana vrsta koja ne obitava u prirodi, već se uzgaja na nekoliko lokacija u Velebitskom kanalu.


Društvene mreže su pune objava ulovljene ribe, što u mreže, što na štapove i slično. Koliko je situacija ozbiljna, govore navodi da se love sve do Kvarnera i južno prema Zadru.




Posljednja informacija je da je čovjek na štap ulovio preko 10 komada odraslih jedinki, a neki u ribarske mreže preko 100 kilograma. To upućuje na masovni bijeg iz uzgajališta. Tko će odgovarati za narušen ekološki sistem, pa losos je grabežljivac?«


Upozorenje što ga treba shvatiti ozbiljno, ali ga osobno nisam smatrao zabrinjavajućim.


Krenuo sam tragom pisma, a od neimenovanog autora zatražio dodatne informacije. Najprije sam kontaktirao ljude od struke, znanosti i akvakulture. Nisu se htjeli upuštati u komentiranje navoda iz citiranog dopisa, uz napomenu da im nedostaju konkretne informacije o eventualnom uzgoju lososa u Jadranu.


Bolesna riba


Čovjek koji je 50 godina u akvakulturi, znanstveno i praktično, ističe da losos ne može opstati u Jadranu, u otvorenom moru. Za njega je temperatura našeg mora previsoka.


Upitna je danas, govori on, i mogućnost kaveznog uzgoja, s obzirom na ubrzano i preveliko zagrijavanje mora. Sadašnja temperatura mora ne omogućava ni opstanak pastrve, a ona podnosi više temperature nego losos.


Rekao je, također, da prema njegovim saznanjima, Norvežani uzgajaju losose u Velebitskom kanalu.


– Ekosustavu našeg mora ne prijeti opasnost da bi te ribe mogle preživjeti. Postoji druga opasnost od lososa i pastrve.


Pitanje je kvalitete nasađene mlađi, njeno zdravstveno stanje, kvaliteta prehrane, mogući lijekovi što se eventualno dodaju u hranu. Ako je riba slučajno bolesna, a to može biti svaka vrsta, bolest se može prenijeti na divlju ribu.


Nekvalitetna hrana s dodacima antibiotika i drugih lijekova zagađuje morski okoliš, rekao je on, uz napomenu da su na priloženim fotografijama kalifornijske pastrve.



U novom javljanju pošiljatelj pisma navodi neke lokalitete gdje su lososi ulovljeni – Istra, Krk, Novigrad, Senj, Rab, Karlobag, kod uzgajališta, Ražanac, Nin…


»Love se i dalje, ljudi pišu da ima ulova od 3 kg, ima i manjih, a možda i većih. Lososi su se počeli loviti nakon blagdana, kad su se počele i objavljivati fotografije i pričati o tome. Očigledno je toga pobjeglo dosta, jer neki love i po par stotina kilograma u mreže. Sportski ribolovci love ih štapovima na panulu.«


Dodao je i ono najvažnije – uzgojem lososa bavi se tvrtka Adriatic farming iz Zadra. Imaju lokacije u Jablancu i Lukovu Šugarju. Možda imaju još neku aktivnu lokaciju…


Riba je pobjegla


Konkretne informacije brzo smo dobili na navedenoj adresi.


– Nešto ribe pobjeglo nam je iz kaveza u Lukovu Šugarju, lososa i pastrva, rekao nam je Miodrag Lacić, direktor Adriatic farminga.


Dogodilo se to za zadnje orkanske bure, vladalo je užasno nevrijeme, ekstremni uvjeti, šest dana nismo mogli do kaveza.


U takvim uvjetima vrh kaveza može se privremeno potopiti, ili se mreža pri vrhu zaplete. Veća oštećenja na kavezima nismo našli, tada bi pobjegla velika količina, to bismo vidjeli.


O događaju smo odmah obavijestili sve nadležne institucije. Na kavezima imamo stalni monitoring.


Dojave o ulovima lososa i pastrva dobila je i tvrtka što se bavi uzgojem, javili su im s Paga i iz Rijeke. Ovim putem mole ribare da im jave takve ulove, kažu da im je važno.


Uzgoj pastrva i lososa drukčiji je od uzgoja drugih riba, jadranskih vrsta.


– Bježi riba i ostalim uzgajivačima, još više bježe brancini i orade, ali kad netko ulovi tu ribu, to ne primjećuje, jer se radi o jadranskim vrstama. Ulov naših riba svojevrsna je senzacija, nepoznata riba. Jasno, nije nam u interesu da riba bježi, to je naš posao, gubimo zaradu. Naša riba je skupa. Ali, to je rizik poslovanja, govori Miodrag Lacić.


U pismu što je upućeno našoj redakciji zaključno stoji: »To je katastrofa. Potaracat će ovu domaću ribu, a može ući i u rijeke, jer se tamo mrijesti. Imam osjećaj, ako se ne reagira, da će se uništit i ovo malo ribe što imamo u moru.«


Mišljenja sam da strahovanju nema mjesta. To tvrdi i Miodrag Lacić.


– Lososi nisu predatori, ali imaju predatore, tunama i dupinima omiljena su hrana. Istodobno, jadransku ribu oni ne jedu. Nema straha da bi se stalno nastanili u našem moru. To su sterilne jedinke, u otvorenom moru ne mogu opstati!


Veća opasnost su tune

Za jadransku ribu, posebno malu plavu, puno veću opasnost predstavljaju tune, one je tamane u velikim količinama. Zanimljivo, na tu opasnost za riblji svijet nitko ne ukazuje, osim ribara koje to izravno pogađa. »Više srdele i inćuna u Jadrana pojedu tune, nego što ulovi kompletna naša flota plivaričara. Grozno su se namnožile«, požalio mi se svojedobno jedan zapovjednik broda plivaričara.