Većina palamida ulovljenih na živu ješku su zapravo samo usputna lovina pri čemu je tako složena panula gotovo redovito namijenjena drugoj lovini. No uginula riba poput manule, srdele ili šaruna se uspješno može koristiti u ribolovu s obale kada se lovi dugim predvezima ili á volo tehnikama…
povezane vijesti
Ukoliko palamide lovite iz ruke tada dilema oko pribora baš i nema, no ako lovite štapom tada na izboru imate nekoliko tisuća modela.
Preporuka je na štapovima do tri metra dužine dovoljno žilavima da mogu pružiti adekvatan otpor i dovoljno mekima da mogu ublažiti trzaje i izdržati napore pri zamaranju lovine. Većina spin ili boat štapova udovoljava tim zahtjevima pri čemu akcija štapa ne bi trebala biti ispod 80 grama.
Što se izbora role tiče tu je stvar potpuno jasna. Svaka rola koja može primiti 200 metara 0,40 milimetarske strune može poslužiti namjeni.
Naravno, i ovdje vrijedi pravilo: koliko para – toliko muzike. Naime, kvalitetnije role će lakše odraditi svoj dio posla, da ne govorimo o tome da ćete ih moći koristiti znatno duže od onih upitnog porijekla i kvalitete.
Živa se ješka u panuli za palamidu u pravilu malo i gotovo nikako ne koristi. Većina palamida ulovljenih na živu ješku su zapravo samo usputna lovina pri čemu je panula gotovo redovito namijenjena drugoj lovini.
No uginula riba poput manule, srdele ili šaruna se uspješno može koristiti u ribolovu s obale kada se lovi dugim predvezima ili á volo tehnikama gdje ješka polako tone i propada kroz slojeve mora.
A u trenutku kada palamida prihvati ponuđenu ješku i otkrije prevaru počinje borba koju svaki ribolovac svim srcem priželjkuje.
Poput torpeda palamida juri nekim svojim putem, a na vama je da je zaustavite i borbu okrenete u svoju korist.
Naravno to je moguće jedino ako imate dovoljno dobru i pouzdanu kočnicu.
Naime, da biste je zaustavili i okrenuli najčešće morate upotrijebiti silu koja je često na granici izdržljivosti i nosivosti pribora.
Ukoliko kočnica ne odradi svoj posao ili sve puca ili je ne zaustavljate. Prilikom povlačenja, palamida neće imati nikakvih trikova iz rukava.
Jedino će pokušati nekoliko bjegova i to u trenutku kada je pokušate prihvatiti. Bjegovi su u pravilu kratki i kako vrijeme i zamaranje odmiče, sve slabiji.
Premda to ne radi namjerno poput brancina, nerijetko se u svojim bjegovima podvlači pod brod u čemu je valja spriječiti.
Naravno, s ovako dinamičnom lovinom, prihvat je uvijek puno lakši ukoliko koristite podmetač ili kuku.