Ribolovni savjeti

Niste zadovoljni veličinom liganja koje lovite? Pokušajte ovako

Boris Bulić

Važno je znati da lignje u svom razvojnom putu ne prolaze larvalnu fazu tako da su odmah po izvaljivanju iz jaja predatori pri čemu im veličina plijena nikada ne predstavlja problem zbog čega će lignja bez oklijevanja napasti plijen i nekoliko puta veći od vlastite veličine…



Lov liganja panulom je omiljena tehnika u suton i po mjesečini pri čemu su rezultati unatoč velikim nadama i apetitima često ispod očekivanog. Male lignje u još manjem broj sve su češći skor nakon povratka na vez. Razlozi za tako loše rezultate najčešće se traže u prelovu, pogrešnim temperaturama mora ili pak ćudljivim vremenskim prilikama vezanima uz globalno zatopljenje, zagađenje i tko zna što već ne, pri čemu je pravi izbor alata u pravilu na posljednjem mjestu.


Brojni loši rezultati nisu ‘od jučer’ zbog čega su mnoge tvrtke na tržište i izbacile svoje serije velikih skosavica koje su se pokazale pravim rješenjem. U svom istraživačkom radu i uz konzultaciju s renomiranim ribarima na našem moru, ali i na Mediteranu iskristalizirao se jasan i nedvojbeno pouzdan zaključak koji zapravo i nije neka tajna. Lignje vole bogat obrok i da bi ostvarili dobar ulov, treba im ponuditi upravo to – bogat obrok.





Lignje u svom razvojnom putu ne prolaze larvalnu fazu tako da su odmah po izvaljivanju iz jaja predatori pri čemu im veličina plijena nikada ne predstavlja problem zbog čega će lignja bez oklijevanja napasti plijen i nekoliko puta veći od vlastite veličine.


Pritom ne treba ispustiti iz vida činjenicu da je apetit veći što je i organizam veći. Tako su provedene analize pokazale da se velike lignje u najvećem broju ne hrane malim gavunima i manulama zato jer su im mali gavuni premalen obrok. Puno se češće hrane većim ribama koje su i veći izvor energije. Naravno, ako im se pruži prilika progutati nešto dohvatljiva ma koliko bilo sitno, lignje će to napasti progutati, ali ako imaju mogućnost izbora uvijek će prije posegnuti za isplativijim i većim obrokom.


Upravo se tim načelom rukovodio i DTD kreirajući svoje 13 centimetara duge serije skosavica među kojima Jumbo Calamari i Sardina Calamari svakako zauzimaju posebno mjesto.



To su skosavice koje se uistinu mogu pohvaliti svojom lovnošću. U usporedbi manjim modelima ove dvije skosavice love neusporedivo veći broj velikih liganja pri čemu ravnopravno konkuriraju i svim ostalim modelima u lovu malih i prosječno velikih liganja. Ipak, po uspješnosti u lovu velikih kapitalnih primjeraka, zapravo nemaju konkurenciju.


Upravo zato mnogi ribolovci u svom lignjolovnom panulaškom asortimanu i nemaju drugu veličinu već samo ovu najveću koja se pokazala toliko lovnom da i nije potrebno ništa drugo.


Pa sad, ako spadate u one lignjolovce koji se iz lignjolova kući vraćaju s pričom o globalnom zatopljenju i lošoj sreći, možda je krajnje vrijeme da pokušate povući neku baš veliku skosavicu koja vam možda već u prva dva takta motora promijene sreću nabolje i isprave pogrešan stav o vezi između globalnog zatopljenja i mršavih ulova.