DEJAN BOJANOVIĆ

Neobjašnjiv fenomen! U golim rukama držali otrovnu srebrenoprugu napuhaču!

Boris Bulić

Budući da nisam znao koja je to riba poslao sam je u Kotor u Institut za biologiju mora gdje sam i saznao sve o opasnostima koje nosi susret sa tom ribom. Naravno, svi su se čudili kako smo je dirali golim rukama, a da nam ništa nije bilo. Poslije sam ja iz šale pričao da nam se ništa nije dogodilo samo zato što nismo znali da je opasna.



Iz Podgorice nam se još jednom javio Dejan Bojanović koji je svojim ulovom očito pomakao neke granice i iznenadio većinu poznavaoca mora i podmorja. Evo što nam je Dejan ispričao o tom svom ulovu i samom događaju:


– Ma nema se tu što puno pričati. U uvali Trstena sam prije nekog vremena pustio nekoliko samica i na njima sam ulovio nešto ribe. Bila je to uobičajena riba za taj dio našeg mora, no na jednoj udici sam našao i jednu ribu koja nije iz našeg mora – priča nam Dejan.





– Bila je to srebrenopruga napuhača, kako sam kasnije saznao. U trenutku kad sam je ulovio ništa nisam znao o toj ribi. Sinovi Vuk i Rajko su je uzeli u ruke i slikali se s njom, a onda smo je i izvagali. Bila je teška nešto preko kilograma i pol – nastavlja Dejan svoju priču.


– A budući da nisam znao koja je to riba poslao sam je u Kotor u Institut za biologiju mora gdje sam i saznao sve o opasnostima koje nosi susret sa tom ribom. Naravno, svi su se čudili kako smo je dirali golim rukama, a da nam ništa nije bilo. Poslije sam ja iz šale pričao da nam se ništa nije dogodilo samo zato što nismo znali da je opasna – ispričao nam je Dejan Bojanović.



Inače je srebrenopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus, Gmelin, 1789), poznatija pod nazivom ‘fugu’, riba koja se tek nedavno pojavila kao migracijska vrsta. Kod ove je vrste potvrđen otrov tetrodotoksin koji je 1250 puta snažniji od cijanida.


Otrov se u najvećoj koncentraciji nalazi u jajnicima, ali i koži, mišićima i jetri čime se ova vrsta uspješno štiti od predatora.


No usprkos toj otrovnosti njeno je meso u Japanu toliko cijenjeno da spada u najskuplje delikatese. Ovu ribu mogu pripremati isključivo posebno obučeni kuhari, pri čemu i pored toga u Japanu od trovanja ovom vrstom godišnje umre oko 200 ljudi.


Trovanje tetrodotoksinom uzrokuje paralizu mišića, prestanak disanja i zatajenje srca.


Prvi simptomi trovanja koji se javljaju unutar jednog sata su svrbež na jeziku i u usnoj šupljini nakon čega slijedi mučnina uz jaku bol u stomaku i proljev. Udovi trnu, znojenje i lučenje sline postaju nekontrolirani, dolazi do postepene paralize dijafragme, a krvni tlak naglo pada. Usne, prsti na rukama i nogama plave zbog otkazivanja srca.


Preventivno je ovu vrstu poželjno uopće ne dodirivati, a ukoliko dođe do trovanja, svakako treba potražiti liječničku pomoć najbržim mogućim putem.