BIG OM je spoj tradicije, gastronomije, turizma, ali prvenstveno je sportsko natjecanje. Odvija se pod budnim očima sudačke komisije, a sam proces podizanja ribe na brod podrazumijeva ozbiljnu proceduru…
povezane vijesti
- Koliko se daleko usuđujete zabaciti svoj ribolovni sistem? Ukoliko koristite shock leader tada nikakvog ograničenja ne trebate imati
- Iz svijeta znanosti – Andrej Gajić objavio rad o nalazu morskog psa prasca s leucističnim poremećajem pigmentacije
- Škrt na riječima, dobar u panuli. Povukao iglicu na 18 metara dubine pa nasukao cara od 4,3 kilograma
Kraj kolovoza tradicionalno označava početak jednog od najstarijih i najznačajnijih međunarodnih big game fishing natjecanja na Jadranu, poznatog pod imenom ‘BIG OM’.
Nakon prošlogodišnjeg 17. izdanja, ovogodišnji, punoljetni 18. BIG OM počinje u srijedu 23. kolovoza i traje sve do subote 26. kolovoza. Oko 150 natjecatelja podijeljenih u preko 30 posada svoje ribolovne vještine, znanja, ali i sreću, pokazat će u akvatoriju kvarnerskog zaljeva i borit će se za izravan plasman na elitni svjetski big game fishing kup u Kostariki. Javno vaganje, zabava i gastronomska ponuda delicija od tune bit će održani u matičnoj luci u Omišlju, na Rivi Ivana Pavla II.
Natjecanje Big Om održava se bez prekida već punih 18 godina. Lovi se velika riba poput igluna, ali ipak u narednim se danima diljem Kvarnerskog zaljeva očekuju brojni ulovi tune, najomiljenijeg ulova koji donosi najviše bodova i radosti brojnim natjecateljima.
Lovit će se po pravilima Catch&Release, dok će se najveći primjerci smjeti i zadržati. Ovogodišnja kvota ulova tune koju BIG OM smije uloviti je oko 1500 kilograma.
Podsjećamo, prisustvo teških primjeraka tune čini ovo područje izrazito pogodnim za održavanje ovakvog natjecanja.
Dobra organizacija od strane kluba BIG OM i ove godine jamči sjajno natjecanje, stoga nas ne iznenađuje velika zainteresiranost natjecatelja.
BIG OM je spoj tradicije, gastronomije, turizma, ali prvenstveno je sportsko natjecanje. Odvija se pod budnim očima sudačke komisije, a sam proces podizanja ribe na brod podrazumijeva ozbiljnu proceduru.
Tako će se i ove, kao i svake godine u Omišlju okupiti brojni nautičari i zaljubljenici u sportski ribolov. Tu će se pojaviti brojna poznata imena iz čitave Hrvatske, ali i iz stranih zemalja. Jedan od istaknutijih članova kluba je i slovenski ribolovac, izbornik slovenske big game fishing reprezentacije, te član ekipe Barracuda, Bojan Cestar.
Ekipa Bojana Cestara učestali su sudionici BIG OM-a, a da je Cestar vrlo iskusan ribolovac svjedoče i njegovi nastupi po svjetskim morima. Kako i sam kaže, natjecanje u Omišlju posebno je jer se na ovom području zaista mogu naći prekrasni primjerci, prvenstveno tune, ali i ostalih riba. Veliki broj sudionika, striktna pravila jedinstvena za ribolov i natjecanje na otvorenom moru bit će nešto što će nadgledati sudačka komisija jer se ipak radi o sportskom događaju. Svaka posada sastoji se od četiri člana, svaki sa svojom udicom, a ribu na brod izvlači samo jedan član posade i to bez pomoći ostatka ekipe. Svaki ulov ribe potrebno je zabilježiti videokamerom na kojoj se jasno mora vidjeti griz ribe, pozicija i oznaka broda, vrijeme ulova i važeća markica na štapu kojim je riba ulovljena. Pobjedu odnosi ona ekipa koja skupi najviše bodova, a to ne mora nužno biti ona ekipa koja ‘digne’ najteži primjerak.
Također, ako se brod ne vrati u luku u zadanom vremenu posada biva diskvalificirana. Važnost ovog natjecanja prepoznale su Općina Omišalj, TZO Omišlja, kao i brojni drugi sponzori pod čijim se pokroviteljstvom održava manifestacija.
Duga postojanost kluba i natjecanja popularizirala je ovaj kraj u cjelini. BIG OM je izrastao u pravi kvarnerski brend i to na sportskoj, gastronomskoj, turističkoj i tradicionalnoj razini.
TZO Omišlja se veseli još jednom izdanju i vjerujemo da ćemo imati prilike vidjeti sjajne ulove.