SPINNING

Na koji način povlačite silikonske varalice? A jeste li znali da su shad silikonci najlovniji u trenucima dok slobodno propadaju kroz more?

Boris Bulić

Osim procjene lovne dubine, jednako je važno i ispravno procijeniti veličinu varalice kojom namjeravamo loviti. Ako su, primjerice brancinima na dnevnom meniju gavuni veličine pet centimetara potpuno je izlišno izbacivati modele dužine sedam ili više centimetara.



Silikonske varalice mogu biti vrlo lovne ako ih se povlači na pravi način.


U zavisnosti od odabrane kombinacije ista se varalica može povlačiti različitom brzinom i različitim načinima.


Pojedini modeli poput raglou, shad ili curly tail silikonaca, mogu izgledati vrlo provokativno i pri jednoličnom pravolinijskom povlačenju dok shad varalice ostvaruju svoju najprovokativniju akciju kada se povlače kratkim i oštrim pokretima nakon kojih ih se pušta da potonu na početnu lovnu dubinu. U tom tonjenju njihov koso zarezan rep ostvaruje vrlo provokativne vibracije.





Ostale ribolike ili pak apstraktne hidrodinamične inačice zahtijevaju malo vještine u povlačenju koja im treba udahnuti život. Neposredno nakon izbačaja štap valja postaviti vrhom prema dolje. Nakon što varalica dospije na lovnu dubinu povlači se oštrim kratkim pokretima štapa prema dolje, odnosno prema nogama ribolovca. Za to se vrijeme struna postepeno namata, a pokretima štapa lijevo i desno od linije povlačenja, varalica ostvaruje drhtave trzaje koji nalikuju na loš bijeg lakog plijena.



Naravno, uz te osnovne pokrete, povremeno se zastaje, brže namata ili pak u potpunosti staje, sve u zavisnosti od terena i lovine.


Na plitkim terenima se silikoncima uspješno mogu loviti pridnene vrste poput pirgi, glavoča ili pauka i to na način da se varalica pušta ili neposredno iznad dna ili na samo dno te se uz povremeno cimanje postepeno privlači.


Na dubljim terenima važno je pravilno procijeniti dubinu na kojoj se zadržava riba koju lovimo. Tako ćemo ušate i šarune potražiti neposredno pod površinom do dva metra dubine, no za brancina ćemo varalicu morati potopiti na dubinu od tri do pet metara.



Osim procjene lovne dubine, jednako je važno i ispravno procijeniti veličinu varalice kojom namjeravamo loviti. Ako su, primjerice brancinima na dnevnom meniju gavuni veličine pet centimetara potpuno je izlišno izbacivati modele dužine sedam ili više centimetara.


Naravno, u skladu s tim, varalice je ponekad potrebno često izmjenjivati zbog čega se na samom kraju fluorokarbonskog predveza, koji ne treba biti duži od 1,20 metara, vezuje kopča bez zogulina preko koje izmjene varalica postaje vrlo lake i jednostavne.



U izboru boje možemo se držati dva osnovna pravila – kad je more bistro i vidljivost dobra, treba koristiti transparentne svijetle varalice, dok se u uvjetima mutnog mora i loše vidljivosti možemo koristiti tamnije obojanim modelima  s relativno kričavim elementima poput crveno naznačenih škrga ili glave.


I za kraj još samo jedna sitnica – ukoliko se pravilno koriste, silikonske varalice mogu biti vrlo lovne. Na njih se pohlepno bacaju svi predatori i veliki i mali. Bilo bi lijepo ograničiti vlastite apetite i u more vratiti sve nedorasle primjerke kako bismo u jednom od idućih ribolova mogli uživati u zamaranju ribe života.