MORSKO KUŽINAVANJE

Možete li rakove, školjke i ribu smjestiti u isti recept? Vedran je to uspio i iznenadio svoje ukućane

Boris Bulić

Premda u nekim elementima objedinjuje buzaru i brudet, meni je ovo najdraže morsko jelo, bilo da ga spremam dok sam na moru preko ljeta s namirnicama direktno iz mora, bilo na kontinentu s improvizacijama. Rezultati su uvijek oduševljenje svih okupljenih oko stola, i prvog i drugog dana…



Iz Donje Zdenčine nam se javio Vedran Sljepčević koji je s nama odlučio podijeliti jedan od svojih morskih recepata.


Dakle, na Vedranovom meniju je brudet od ribe i rakova koji je donekle drukčiji od klasičnih brudeta.


Evo kako Vedran slaže ovu svoju deliciju:




– Nisam sklon čestom gradelavanju ribe jer mi gradele već idu na uši, pa onda često primjenjujem ovaj recept koji sam sam osmislio.


Premda u nekim elementima objedinjuje buzaru i brudet, meni je najdraže morsko jelo, bilo da ga spremam dok sam na moru preko ljeta s namirnicama direktno iz mora, bilo na kontinentu s improvizacijama.



Uglavnom, na samom kraju ima caka koja ovom jelu daje optimum okusa – priča nam Vedran.


– Da biste uspješno složili ovaj brudet za šest osoba treba vam:


– 1,5 kg ribe – najbolje veće od 0,40 kg (cipal, brancin, orada, sve igra osim pica)


– 1,5 kg rakova (grmalj, rakovice, kozice, škampi…), a ako imate, slobodno im pridružite i školjkaše (vongole, kunjke, dagnje…)


– 1 veća glavica crvenog luka


– 2 glavice češnjaka


– 1 grincajg


– 1,5 l pasiranog paradajza


– 1,5 dcl maslinovog ulja


– malo suncokretovog ulja


– 2 – 3 dcl bijelog vina


– Sol, papar, ljuta paprika, šećer, usitnjeni peršin


– Krušne mrvice


Kad ste osigurali sve potrebne sastojke možete početi kuhati.



Ribu, ako je pristojne veličine, prije pripreme isfiletiramo, a od glava, repa i kostiju skuhamo cca 1 l temeljca s povrćem (grincajg).


Riblje filete, malo posolimo, uvaljamo u oštro brašno i popržimo u grill tavi na malo suncokretovog ulja, tek toliko da malo pozlati pa ih odložimo u posudu koju poklopimo.


Oni koji ne vole filetirati mogu ribu jednostavno izrezati na komade željene veličine.


Na maslinovom ulju popržimo usitnjenu glavicu crvenog luka i češnjaka do zlatne boje, dodamo školjke i rakove, bijelo vino i poklopimo na 5 – 10 minuta.


Ako stavljate kozice, prethodno im pokidajte ticala da ih bude lakše jesti jer u protivnom narušavaju harmoniju.



Nakon toga se ubaci popržena riba, prelije se pasiranim paradajzom i temeljcem tako da sve bude pokriveno, dodamo sol, ljutu papriku, dvije žlice šećera, lagano protresemo i pustimo da krčka na laganoj vatri cca 25 minuta.


Ako među ribama ima tvrđe ribe poput pauka ili ugor, tada je takvu ribu potrebno staviti 5 minuta prije ostale ribe.


A ključni čimbenik dolazi na samom kraju kuhanja.


Dakle, par minuta prije kraja u jelo treba dodati pola glavice do glavicu fino usitnjenog češnjaka.



Ako je toć prerijedak, dodamo i par žlica krušnih mrvica, te kad ugasimo vatru, dodamo veću količinu usitnjenog peršina pa sve prelijemo s jednim decilitrom najboljeg maslinovog ulja kojeg imamo i sve još jednom protresemo.


Brudet ostavimo poklopljenim barem 10-15 minuta do posluživanja, a uz brudet poslužimo palentu kao prilog – nastavlja Vedran.



– Budući da šest osoba tu ima što jesti preko sat vremena zbog borbe s rakovima, nerijetko ostane nešto ribe, rakova i toća, a što se može spremiti u frižider za do sutra.



Tako idućeg dana preostale ribe i rakove očistimo od kostiju i oklopa, u toć dodamo malo tople vode, ugrijemo i procijedimo na krupnijem cjedilu te ga pridružimo očišćenoj ribi i rakovima.


Sve to zagrijemo do kuhanja i na kraju dodamo još malo češnjaka, peršina i maslinovog ulja te tako sjedinjeno kao šug dodamo u al dente kuhanu tjesteninu pa pustimo da odstoji u poklopljenoj posudi par minuta prije posluživanja.


Rezultati oba recepta su oduševljenje svih okupljenih oko stola i prvog i drugog dana. Probajte, oduševit ćete se – ispričao nam je Vedran Sljepčević.