Jugo u pravilu ima sporu i temeljitu najavu koja često traje danima. Mutan obzor, sparina, visoka koncentracija vlage, uz neizbježnu najavu na televizijskim i radijskim kanalima, najčešće su dostatno upozorenje svima koji su vezani uz more na bilo koji način…
povezane vijesti
Jedan od posebno neugodnih i opasnih vjetrova koji na našem moru puše iz pravca jugozapada je garbin. Premda se garbin u pravilu javlja kao posljedica neverina, donekle je ipak predvidiv. Sinoptičke karte, upozorenja meteorologa, tipična ‘greda’ od oblaka nad jugozapadnim obzorom i jak neverin koji mu u devedeset posto slučajeva prethodi su najčešće dovoljna upozorenja tako da je zapravo vrlo malo ribolovaca koji se uopće dovode u situaciju da moraju tražiti zaklon od ovog strašnog vjetra. A dobar zaklon i sigurno sidrište koje mora biti potpuno zaklonjeno od ovog vjetra i ulazom okrenuto prema suprotnoj strani svijeta, je jedina garancija u trenucima kada se garbin sa svojim križnim valovima razmaše.
Garbin je osim po razornoj snazi, posebno opasan i po tome što stvara križne valove po kojima je iznimno teško ploviti i manevrirati Zato ovaj vjetra mnogi stariji pomorci i nazivaju grobnicom mornara.
A jugo je još predvidljiviji vjetar. Baš nikada se na javlja iznenada s tim da mu prethode znaci koji su lako vidljivi i onima manje vičnim prognostici i morsko-nautičarskim vještinama. Jugo u pravilu ima sporu i temeljitu najavu koja često traje danima. Mutan obzor, sparina, visoka koncentracija vlage, uz neizbježnu najavu na televizijskim i radijskim kanalima, najčešće su dostatno upozorenje svima koji su vezani uz more na bilo koji način.
Jugo je rijetko kada suho. Iznimku čini ‘palac’, južni vjetar uzrokovan ciklonom koji sa sobom nosi veliku količinu soli, ali bez kiše, i koji zahvaljujući toj velikoj količini soli koju nosi doslovno spali sve ono oskudno raslinje na našim otocima.
Srećom je, za razliku od klasičnog vlažnog i mutnog juga, suho ciklonalno jugo ipak rijedak vjetar.
A u zavisnosti od smjera pružanja vrtložnih gibanja, jugo na našoj obali može imati jači ili slabiji utjecaj na razvoj naoblake i količine padalina.
Najvlažnije jugo na našoj obali, a isto tako najčešće pa onda i najpoznatije, ima izvor u Đenovskom zaljevu, po čemu je ciklona koja ga nosi i dobila naziv. Zbog velike količine vlažnog zraka koji na svom putu podigne s morske površine, dolaskom u naše krajeve, đenovska ciklona istresa svu silu kiše, pri čemu to istresanje rijetko kada traje kraće od tri dana.
Stoga kad jugo krene, najpametnije je ribolovni pribor početi pretresati i preslagivati pripremajući nove predveze jer se u pravilu za taj posao ima barem tri dana.